Klimatyzacja w autobusach a tarnowska fontanna - Rzecznik Prezydenta Tarnowa odpowiada na apel Radnej Anny Czech
access_time 2010-07-15 10:37:58
- W kilku akapitach pragnę się odnieść do listu, który do mediów, skierowała radna Anna Czech. Konieczne są wyjaśnienia, bowiem jego treść głęboko wprowadza w błąd opinię publiczną - swoje stanowisko przedstawia Dorota Kunc – Pławecka, Rzecznik Prezydenta Miasta Tarnowa.

Ostatni tydzień stoi w Małopolsce pod znakiem bezlitosnych upałów. Choć zjawisko to nie jest dla polskiego lata niczym nowym, zmieniają się sposoby walki z wysokimi temperaturami. Dziś w mieszkaniach, biurach i samochodach coraz powszechniejsza staje się klimatyzacja. Chcielibyśmy, aby to samo dotyczyło środków miejskiej komunikacji.

Niestety, większość taboru tarnowskiego MPK stanowią autobusy co najmniej kilkuletnie, bez klimatyzacji. Wyposażenie jednego takiego autobusu w urządzenia klimatyzacyjne to koszt około 50 tysięcy złotych. W przypadku części taboru MPK zainstalowanie klimatyzacji jest zaś ze względów technicznych zupełnie niemożliwe. Gdyby MPK zdecydowało się zamontować klimatyzację we wszystkich swoich autobusach, w których można to zrobić, musiałoby wydać na ten cel więcej niż 3 mln złotych.

Obecnie osiem autobusów tarnowskiego MPK dysponuje klimatyzacją dla pasażerów. Są to pojazdy Mercedes CITO. Ponadto, w ciągu trzech miesięcy w tarnowskim MPK rozpisany będzie przetarg na osiem dużych, dwunastometrowych, autobusów wyposażonych w klimatyzację. Pojazdy te zostaną dostarczone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Urzędowi Miasta Tarnowa zarzuca się, że rozpoczął budowę fontanny za milion złotych. Fontanna rzeczywiście powstaje, a jej budowa zostanie sfinalizowana przed upływem września. Inwestycja ta w 70% jest jednak dofinansowana ze środków MRPO, a tylko w 30% z budżetu Gminy Tarnów. Oznacza to, że Urząd Miasta Tarnowa wyda na tę fontannę około 300 tysięcy złotych. Pozwoliłoby to na wyposażenie w klimatyzację jedynie sześciu autobusów MPK. W zamian za to Tarnów zyska nietuzinkową fontannę, która dla przyjezdnych stanowić będzie jedną z wizytówek miasta.

Na koniec pozdrawiam autorkę listu. Proszę, aby w przyszłości korespondując z mediami, bardziej rzetelnie podchodziła do treści przekazywanych im informacji.


Dorota Kunc – Pławecka
Rzecznik Prezydenta Miasta Tarnowa


Zobacz też:

Radna apeluje - autobusy na "Biegunie Ciepła" potrzebują klimatyzacji

Komentarze...