Już dzisiaj wernisaż wystawy "Rapa Nui bez tajemnic" w MCK
access_time 2010-09-03 10:37:54
O godzinie 19:00 w Mościckim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Zdzisławem Janem Rynem, połączone z wystawą zdjęć, projekcją filmu oraz promocją książki "Monografia jaskiń Wyspy Wielkanocnej". Wstęp wolny.


Wyspę Rapa Nui od najbliższego lądu dzieli 2 tysiące kilometrów oceanu. Odkrył ją holenderski żeglarz Jakub van Roggeveen w niedzielę wielkanocną 1722 roku - stąd europejska nazwa.

Rapa Nui kryje wiele tajemnic, które przyciągają podróżników z całego świata. W tym profesora Zdzisława Jana Ryna, który już dziś będzie gościem Mościckiego Centrum Kultury. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i projekcja filmu "Podziemny świat Wyspy Wielkanocnej" zrealizowanego przez National Geographic. Kilkadziesiąt fotografii dokumentuje polskie badania na Wyspie Wielkanocnej. Początek o godzinie 19:00 w MCK na Scenie na Antresoli. Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii MCK do 20 września.


Prof. Zdzisław Jan Ryn - lekarz, dyplomata, publicysta, członek The Explorers Club, znawca kultury Andów. Autor przeszło 400 publikacji naukowych, głównie w czasopismach zagranicznych na temat psychiatrii klinicznej, sądowej i społecznej, patologii obozów koncentracyjnych, medycyny górskiej, psychologii alpinizmu, antropologii i medycyny Indian Ameryki Południowej. Autor kilkuset publikacji popularnonaukowych, reportaży i esejów o tematyce górskiej, psychologicznej, biograficznej i historycznej. Autor lub konsultant kilku filmów popularno-naukowych. Udział w kilkuset audycjach radiowych i telewizyjnych.

Na początku lat 90. rozpoczął karierę dyplomatyczną. Pełnił misję jako Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Chile i Boliwii (1991-1996), był także konsulem honorowym Republiki Chile w Krakowie (1997-2000) oraz Ambasadorem RP w Argentynie (2007?2008) Za swoją działalność naukową i dyplomatyczną prof. Ryn został uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami, odznaczeniami i wyróżnieniami. Dziewięć razy odwiedził Wyspę Wielkanocną, głównie jako szef naukowy polskich wypraw eksploracyjnych. Jest osobą, która o Rapa Nui posiada niezwykłą wiedzę, a ponadto potrafi przekazać ją w sposób kompetentny i interesujący.


Info: Organizator

Komentarze...