Wernisaż wystawy „Indie, Iran, pamiętnik z podróży” (FOTO)
access_time 2010-12-11 11:07:33
8 grudnia w TCK odbył się wernisaż z udziałem autorów, wystawy fotografii, będąca pamiątką z podróży po egzotycznych krainach dalekiego wschodu - „Indie, Iran, pamiętnik z podróży”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


Na wystawę składają się fotografie autorstwa Edyty i Łukasza Parzuchowskich oraz Iwony Kukli, których wielką pasją są podróże, od wielu lat skutecznie łączone z fotografią.

W części poświeconej Indiom dominują portrety, będące wyrazem fascynacji człowiekiem oraz obrazujące zróżnicowaną mozaikę etniczną Indii. To kraj różnorodności, nie dający się opisać jednym słowem. Jest mieszaniną wszechobecnych dźwięków, kolorów, zapachów i smaków. Oglądając fotografie państwa Parzuchowskich mamy szansę przenieść się w te odległe rejony i choć na moment wczuć się w klimat kraju, o którym Mark Twain napisał: „"Indie - jedyny kraj, który wszyscy pragną zobaczyć, a raz ujrzawszy, choćby tylko przelotnie, nie zechcą oddać ujrzanego obrazu za wszystkie widoki świata razem wzięte."

Zdjęcia z Iranu wykonane przez Iwonę Kuklę, to głównie fotografie budowli sakralnych i świeckich, odznaczających się bogactwem form, kolorów i niezwykłym zróżnicowaniem zdobień. Iran to wysublimowane piękno, typowe dla orientu. Kraj o wielowiekowym dziedzictwie kulturowym dawnej Persji, która jest prawdopodobnie kolebką pierwszej religii monoteistycznej, a która od wieków rozbudza fantazje europejczyków. Jest to kraj, na którego obszarze znajdują się materialne świadectwa narodzin cywilizacji, gdzie podziwiać można wspaniałe meczety i bogactwo kultury islamskiej, gdzie stykają się kulturowe wpływy perskie, muzułmańskie i afrykańskie. Iran to rozległa kraina pełna pięknych krajobrazów, pustyń i majestatycznych gór.

Podczas wernisażu wystąpił Mirosław „Miro” Kępiński, który zagrał na sitarze, czyli najbardziej znanym tradycyjnym indyjsko - perskim instrumencie, wykorzystywanym na subkontynencie Indyjskim. Swym występem wprowadził w niepowtarzalną atmosferę tych orientalnych krajów, co wspaniale uzupełni opowieści autorów zdjęć z ich ekscytujących i egzotycznych podróży.

Zapraszamy do Galerii TCK na wystawę „Indie, Iran, pamiętnik z podróży”, którą można oglądać do 31 grudnia 2010, od poniedziałku do soboty (z wyłączeniem świąt), w godzinach 10.00 - 18.00. Bilety w cenie 2 zł i 1 zł (ulgowy).


Info: TCK

Komentarze...