W niedzielę uczczą pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
access_time 2011-02-25 15:43:44
W Tuchowie zostanie upamiętniona rocznica wizyty tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W niedzielę przy bazylice mniejszej zostanie wmurowana tablica upamiętniająca wizytę prezydenta w sanktuarium, a także wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.


Uroczystości rozpoczną się 27 lutego o godz. 10.30. Mszy św. przewodniczył będzie ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Uroczystości współorganizuje Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

28 lutego 2010 roku z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w sanktuarium maryjnym w Tuchowie odbyły się obchody 29. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich. Podczas Mszy św. modlono się w intencji uczestników strajków chłopskich, rolników i mieszkańców wsi polskiej. Porozumienia Rzeszowsko - Ustrzyckie regulowały wiele spraw dotyczących rolników i były niezwykle istotne dla wsi polskiej. Wieńczyły one strajki chłopskie na Rzeszowszczyźnie z przełomu 1980 i 81 r.

Tablica z mosiądzu, która znajdzie się w sanktuarium w Tuchowie, wykonana została z w formie tryptyku o wymiarach 110 na 85. Składa się z części środkowej oraz dwóch skrzydeł bocznych. Na lewym skrzydle od góry: wizerunek Orła Białego z koroną na głowie zwróconą w prawą stronę nawiązuje do godła Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeł Biały symbolizuje siłę, potęgę i majestat państwa oraz narodu polskiego. Pod wizerunkiem Orła umieszczony został napis:

PAMIĘCI PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ LECHA KACZYŃSKIEGO, JEGO ŻONY MARII

na prawym skrzydle dalsza część epitafium z napisem:

Pamięci SYNÓW ZIEMI TARNOWSKIEJ

WIESŁAWA WODY - POSŁA NA SEJM RP

JANUSZA KURTYKI - PREZESA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

WOJCIECHA SEWERYNA - ARTYSTY RZEŹBIARZA

ORAZ

MAJORA ARKADIUSZA PROTASIUKA - PILOTA SAMOLOTU

OFIAR KATASTROFY SAMOLOTU TU-154 W SMOLEŃSKU W I ROCZNICĘ WIZYTY PREZYDENTA RP W TUCHOWIE MIESZKAŃCY POWIATU TARNOWSKIEGO TUCHÓW 28.02.2011

W centralnej części tablicy przedstawiony został "pejzaż smoleński". Pośrodku płaskorzeźby, na tle złamanej przez samolot brzozy, umieszczony został fragment jego wraku, który zamyka prostokątna rama zdobiąca. Całość przedstawiona jest w otoczeniu połamanych konarów drzew. Drzewa te stanowią jedyny żywy ślad katastrofy z 10 kwietnia. Po prawej stronie, niejako w koronie lasu, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, symbolizująca duchową łączność Bogarodzicy Maryi z ofiarami smoleńskiej katastrofy. Płaskorzeźbę u dołu zamyka rysunek brukowanej drogi, symbol przejścia w inny wymiar egzystencji oraz napis: KATYŃ - SMOLEŃSK 10.04.2010.Tablica memoriałowa łączy w sobie elementy pamięci i modlitwy. Zamysłem autorów było to, aby tryptyk posiadał treść historyczną, przekaz duchowy, a także przesłanie wychowawcze dla młodego pokolenia. Tablica została wykonana w autorskiej pracowni państwa Ewy i Romana Fleszarów z Karwodrzy.

Komentarze...