Tarnowianin patronem święta miłośników podróży i przygody
access_time 2011-03-15 15:34:06
Fundacją Rozwoju Ziem Górskich wspólnie ze Starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki Sokół oraz Klubem Podróżników Trzy Żywioły zaprasza na I edycję Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.org w dniach 26-27 marca 2011 r. w Starym Sączu.


Patronem festiwalu jest tragicznie zmarły przed paroma miesiącami tarnowianin geograf i podróżnik, menedżer i działacz organizacji pozarządowych Tomasz Bonawentura Knapik. Tomek bardzo lubił swoje drugie imię. Bonawentura znaczy "dobry los", "pomyślność". I od teraz Bonawentura będzie patronem dorocznych spotkań podróżników w starosądeckim Sokole.

24 lipca 2010 r. w tarnowskiej prasie ukazał się lakoniczny komunikat jakich wiele: "Wczoraj w Siemiechowie 38-letni tarnowianin, podczas zjeżdżania rowerem ze wzniesienia, uderzył w jadącego z naprzeciwka fiata bravo. Rowerzysta zmarł na miejscu".

Dla osób które znały Tomka była to doprawdy wstrząsająca wiadomość, w którą trudno było uwierzyć. Zginął pasjonat, który uprawiał wiele ekstremalnych sportów, wspinał się na 6-tysięczniki w Andach, uczestniczył w wielu wyprawach w góry środkowej Azji, Afryki, zwiedził pół świata i wprost zarażał słuchaczy pasją podróżniczą.

Pomysły na to by stworzyć coś, co zachowa pamięć o tym wyjątkowym, zawsze uśmiechniętym człowieku, były różne, ale w końcu stanęło na festiwalu podróżniczym. Taka impreza ze swojej natury radosna, optymistyczna, inspirująca i poszerzająca horyzonty nie tylko geograficzne, zachęcająca do dialogu, myślenia i tolerancji na pewno przypadłaby mu do gustu. A dlaczego Stary Sącz? Z miastem tym Tomek był związany zawodowo (przez projekty edukacyjne i społeczne) i sentymentalnie. Miał tam wielu przyjaciół i wielbicieli. Uczniów starosądeckich szkół jeszcze w zeszłym roku zarażał podróżniczą pasją podczas specjalnego cyklu spotkań. Festiwal organizuje brat Tomka i przyjaciele ze starosądeckiej Fundacji Rozwoju Ziem Górskich.

Znany jest już program Bonawentury. Organizatorzy zaplanowali prawdziwy podróżniczy maraton - przeszło 22 godziny seansów filmowych i spotkań na żywo z obieżyświatami, którzy dotarli do najciekawszych miejsc na naszej planecie.

W pierwszym dniu (26 marca) wysłuchamy 10 zakwalifikowanych prelekcji bogato ilustrowanych slajdami.
„Śladami Strzeleckiego w Australii” – Marka Tomalika
„Welocypedem przez Afrykę” - Macieja Czaplińskiego
„ALBANIA – piękna nieznajoma” Andrzeja Pasławskiego
„Poślubnej włóczęgi po Ameryce Południowej miesięcy kilkanaście”. Kariny i Marcina Stencelów
„Iracki Kurdystan - Irak czy nie Irak ?”. Bartka Piziaka
a popołudniu
"Long Walk Plus Expedition, Jakuck - Kalkuta 2010”. Bartosza Malinowskiego
„Nepal – poznając siebie”. Marcina Niedziółki
„Goniąc marzenia - jachtostopem po wyspach Pacyfiku”. Moniki i Michała Przybyszów
„Pomiędzy Azją i Australią”. Dariusza Dąbrowskiego
„Żaglowozem przez Pustynię Gobi”. Anny Grebieniow


Natomiast dzień drugi (27 marca) to przegląd najciekawszych filmów o naszej planecie, w tym hity podróżnicze i górskie, a nawet obrazy dokumentalne nominowane do Oscara
“Free Tibet Expedition”, Polska 2008, reż. M. Klonowski, 52 min
„Pretty Dyana”, Serbia 2003, reż. Boris Mitić, , 45 min.
“Home – S.O.S Ziemia!” Francja, 2009, reż. Yann Arthus-Bertrand, 118min.
„Ślepy los”, Wielka Brytania 2006, reż. Lucy Walker, 104 min.
i podczas sesji popołudniowej
”W poszukiwaniu legendy”, Polska 2007, reż. Konstanty Kulik, 48 min.
”Księga rekordów Szutki”, Serbia i Czarnogóra/Czechy, 2005, reż. Al. Manic, 78 min.
”Spotkania na krańcach świata”, USA/Wlk.Bryt. 2008, reż. Werner Herzog, 99 min.
„Afrykański Sen”, Polska 2008, reż. Władysław Jurkow, 52 min.
„Pod ciśnieniem”, Polska 2008, reż. Jacek Szymczak, 47 min.

Szczegółowe informacje o Festiwalu, w tym propozycje tanich noclegów specjalnie dla gości z Tarnowa można znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu www.bonawentura.org

W Tarnowie przedsprzedaż karnetów (w cenie 30 i 48 zł) prowadzi Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7.

Komentarze...