Przegląd prasy
access_time 2011-03-23 16:59:32
Przegląd prasy lokalnej: o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu tygodnika TEMI, Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego.


Temi 23 marca 2011 r.

Lepiej już było?
TEMI podjęło temat ubiegłorocznego bezrobocia i rynku pracy w Tarnowie. Chociaż bezrobocie w Tarnowie wciąż jest niższe niż średnia krajowa, a nawet małopolska, to w rejonie sytuacja wygląda już dużo mniej optymistycznie. Poziom bezrobocia w mieście i powiecie wynosił na koniec grudnia ponad 14,4 tysiąca osób i był wyższy niż rok wcześniej. Na ten statystyczny wzrost wpływ miała przede wszystkim sytuacja w grudniu, kiedy to liczba bezrobotnych zwiększyła się w ciągu miesiąca o 1218 osób.

Dziurawa codzienność ulic
Dziury, pęknięcia i jeszcze większe dziury - przeraża kierowców TEMI. To codzienność na tarnowskich ulicach, a szczególnie jest to odczuwalne właśnie na początku wiosny. Dla tych, którzy spodziewają szybkiego usuwania tzw. przełomów zimowych, mamy niezbyt dobrą wiadomość. Po pierwsze, zima może jeszcze dać się kierowcom we znaki, a po drugie, poziomowe łatanie rozpocznie się najwcześniej z początkiem kwietnia...

Zakorkowana nowa "Kapłanówka"
Tygodnik zagląda na nowy plac targowy. Wielu kierowcom, którzy chcą dojechać do nowego placu targowego w Chyszowie, puszczają nerwy, gdyż często muszą stać w długim korku, by wjechać w ul. Giełdową, a potem bez skutecznie krążyć w poszukiwaniu miejsca na zaparkowanie samochodu- miejsc parkingowych na nowym targowisku jest po prostu za mało.

Tarnów do raportu
W TEMI także o liczbach. Ponad dwieście stron liczy najnowszy raport o stanie miasta, czyli podsumowanie działań podejmowanych przez władze samorządowe Tarnowa w 2010 roku. Wertując opracowanie pełne wyliczeń, tabelek i wykresów, dowiemy się m.in., ile uchwał podjęli miejscy radni, a ile zarządzeń wydał prezydent Tarnowa; w jaki sposób promowano nasze miasto i jakie działania podjęto by zapewnić Tarnowowi np. lepsze drogi. Ale pomiędzy takimi zestawieniami odnaleźć można kilka danych pokazujących przede wszystkim tarnowian.

Kto zbuduje nowy magistrat?
Poważne pytania o poważnej inwestycja stawia redakcja TEMI. Czy powołana przez miasto spółka prawa handlowego zbuduje w Tarnowie Centrum Administracji? W Urzędzie Miasta Tarnowa, powołano kilkunastoosobowy zespół, który zajmie się opracowaniem dokumentacji potrzebnej dla zrealizowania tej inwestycji.

Gazeta Krakowska 23 marca 2011 r.

Popowodziowe obietnice okazały się mrzonkami
Gazeta Tarnowska donosi, że rzeki są pełne mułu; wały czekają na odbudowę. Nie trzeba dużo, aby wielka woda znów nas zalała. Po ostatniej powodzi udało się uzupełnić - nawet z naddatkiem - braki w sprzęcie, ale jeżeli chodzi o działania w obrębie uszkodzonych przez wielką wodę rzek, nie zrobiono prawie nic, aby udrożnić koryta, wybudować nowe wały i odpowiednie zabezpieczenia chroniące mieszkańców regionu przed ponownym zalaniem. Takie wnioski nasuwają się po wczorajszym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Tarnowianie też wyślą żurawie do Japonii
Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie od lat współpracująca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przyłącza się do akcji solidarności z narodem japońskim. Każdy może wykonać z papieru origami - symbolicznego żurawia i przynieść go do biblioteki. W Japonii żuraw jest symbolem szczęścia i długowieczności. Według japońskiej tradycji, jeżeli ktoś pragnie by spełniło się jego marzenie, by ktoś bliski powrócił do zdrowia, układa w tej in-tencji tysiąc żurawi, czyli senba-zuru. Często żuraw przynoszony jest osobom chorym jako życzenie powrotu do zdrowia lub dołączany jest do prezentu.

Dziennik Polski 23 marca 2011 r.

Bojkot stacji paliw
Mimo szeroko zakrojonej akcji “Tankuj taniej!” w okresie drożyzny Tarnów nigdy nie wygra pod względem ceny ani z Rzeszowem, ani z Krakowem - czytamy w Dzienniku. Obecne ceny paliwa niepokoją nie tylko kierowców, ale i zwykłych konsumentów, którzy spodziewają się podwyżek na inne artykuły i usługi. Od kilku dni na niemal wszystkich stacjach w Tarnowie litr najpopularniejszego paliwa, bezołowiowej pb95, kosztuje powyżej 5 zł.

Komentarze...