W środę bezpłatne badania prostaty
access_time 2011-09-12 16:27:09
Mężczyźni powyżej 50 r.ż. będę mogli bezpłatnie wykonać badania urologiczne 14 września w Tarnowie w ramach Tygodnia Urologii.
Badania odbywają się w ramach Tygodnia Urologii pod hasłem "Prosta Droga do Zdrowej Prostaty". Tydzień Urologii organizowany jest w dniach 12-16 września b. r. w 32 miastach Polski. Akcja ma zachęcić do profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób prostaty, a także zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, jakim jest rozrost gruczołu krokowego. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Urologiczne przy partnerskim wsparciu firmy Berlin-Chemie/ Menarini Sp. z o.o. Miejsce wykonywania badań: NZOZ Miejska Przychodnia Lekarska nr VI ul. Kochanowskiego 30, Tarnów Mały gruczoł – duży problem. Rozrost prostaty Dotyczy co drugiego mężczyzny po 50. roku życia. Po osiemdziesiątce obserwuje się go u 90% mężczyzn. Łagodny rozrost prostaty to najczęstsza choroba gruczołu krokowego i jedna z najpowszechniejszych chorób mężczyzn po 40 roku życia. Powiększenie gruczołu krokowego może być przyczyną nasilających się, dokuczliwych dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, które znacząco obniżają jakość życia mężczyzn. Nieleczony rozrost stercza może doprowadzić do poważnych chorób takich jak wodonercze, czy niewydolność nerek. Prostata (stercz) to gruczoł wielkości kasztana, który znajduje się pod pęcherzem moczowym u mężczyzn. Jego wydzielina wchodzi w skład nasienia i umożliwia plemnikom poruszanie się. Przez środek stercza przebiega cewka moczowa. Po 40. roku życia, w organizmie mężczyzny, spada poziom testosteronu. Wówczas prostata zaczyna się rozrastać, uciskając na przechodzącą przez nią cewkę moczową. Często dopiero za sprawą przykrych dolegliwości z tym związanych mężczyźni dowiadują się o istnieniu prostaty. Co powinno zaniepokoić? Rozrośnięty stercz utrudnia opróżnienie pęcherza moczowego. Zalegający mocz może być przyczyną nawracających infekcji, które mogą doprowadzić do zaburzenia pracy nerek. Warto wybrać się do lekarza urologa, jeśli zauważymy u siebie takie objawy jak:
  • częstsze niż zazwyczaj wizyty w toalecie w ciągu dnia
  • konieczność kilkukrotnego wstawania w nocy do łazienki
  • uczucie nieopróżnionego całkowicie pęcherza moczowego
  • gwałtowne parcie na mocz, nawet przy niewypełnionym pęcherzu
  • ból podczas oddawania moczu
  • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu
  • słaby strumień i dłuższy niż zazwyczaj czas oddawania moczu
  • przerywany strumień lub pojedyncze krople w ostatniej fazie oddawania moczu
Co zrobi lekarz? Podstawowa diagnostyka to badanie ogólne pacjenta, analiza moczu oraz badanie gruczołu krokowego przez odbytnicę (per rectum). Badanie jest bezbolesne. Zdarza się również, że w razie wątpliwości, lekarz zaleci wykonanie dodatkowej diagnostyki np. badanie poziomu antygenu PSA we krwi, ultrasonografię przezodbytniczą, czy biopsję prostaty. Jak się leczyć? Wybór leczenia należy do lekarza urologa. Dobiera on odpowiednie preparaty w zależności od stopnia zaawansowania choroby, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. We wczesnych stadiach choroby najczęściej stosuje się preparaty pochodzenia roślinnego, np. zawierające wyciąg z owocu boczni piłkowanej (Sabalis serrulatae). Nie wywołują one skutków ubocznych, są dobrze tolerowane i nie wpływają negatywnie na libido. Działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a co najważniejsze, hamują przykre objawy rozrostu prostaty. W późniejszych stadiach rozrostu stercza stosowane są leki wyłącznie na receptę, które blokują enzymy odpowiedzialne za rozrost stercza lub tzw. receptory alfa (znajdujące się w pęcherzu moczowym i sterczu). W najbardziej zaawansowanym stadium choroby, albo kiedy rozrost został zbyt późno zdiagnozowany, powiększoną część prostaty usuwa się chirurgicznie. Dlaczego warto pójść do lekarza? Powiększenie prostaty i wynikające z tego dolegliwości często mają niekorzystny wpływ na różne sfery życia mężczyzn, w tym na życie zawodowe i osobiste. W większości przypadków nieprzyjemne objawy rozrostu prostaty skutecznie hamuje leczenie farmakologiczne. Im szybciej problem zostanie właściwie zdiagnozowany i podjęta zostanie odpowiednia terapia, tym większe szanse, że prostata na wiele lat przestanie dawać o sobie znać. Dlatego warto zawczasu zadbać o właściwą kondycję prostaty i zaprzyjaźnić się z lekarzem urologiem, wykonując regularnie badania stercza.
Komentarze...