Puchar Azotów Tarnów 2011 rozegrany
access_time 2011-09-20 09:41:08
W minioną niedzielę podczas finałowej edycji Pucharu Azotów Tarnów we wspinaczce na czas amatorów poznaliśmy zwycięzców całego cyklu zawodów, najlepszych zawodników tegorocznego pucharu Azotów Tarnów 2011. Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostali: Natalia Kałucka, Klaudia Woźniak, Dominika Gacek, Jadwiga Klimek, Barbara Oślizło, Dariusz Rajczyk, Grzegorz Bogusz, Sebastian Stańczyk, Jakub Barnaś i Maciej Jankowicz.
W rozgrywanym pod honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa Ryszarda Ściagały cyklu zawodów dla amatorów wspinaczki, udział wzięło w sumie ponad 150 zawodników, którzy startowali w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, zaś najstarszy ponad 50 lat. Uczestnicy rywalizowali na specjalnie przygotowanych trasach wspinaczkowych o bardzo łatwym i średnim stopniu trudności. Tegoroczny puchar tworzyły trzy edycje, które odbyły się 30 kwietnia, 3 lipca i 18 września. Za miejsca zajęte w poszczególnych edycjach były przyznawane punkty zgodnie z przepisami Polskiego Związku Alpinizmu, zaś suma punktów tworzyła ranking Pucharu Azotów Tarnów 2011. Finałowa edycja zgromadziła prawie stu uczestników, którzy znakomicie poradzili sobie z trasami przygotowanymi na ściance wspinaczkowej La Roca. Na najlepszych z nich czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez głównego sponsora zawodów markę Alpinus, a także pamiątkowe puchary, medale i dyplomy, które podczas ceremonii dekoracji wręczała najlepsza zawodniczka świata we wspinaczce na czas Edyta Ropek oraz prezes MKS Tarnovia Waldemar Urban. Opiekę medyczną podczas zawodów zapewniło Centrum Zdrowia Tuchów, zawody sponsorowała sieć sklepów sportowo turystycznych TK Sport. Patronat medialny nad zawodami objęli RDN Małopolska, Gazeta Krakowska, Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI, portale Tarnow.net.pl, sportowytarnow.pl, climb.pl, goryonline.com. Rywalizacja w poszczególnych kategoriach była niezwykle zacięta, do końca ważyły się wyniki w rankingu. W kategorii dziewczynek do lat 10-ciu zwyciężyła Natalia Kałucka (280 punktów), przed siostrą Olą (260 punktów) obie z MKS Tarnovia, na trzecim stopniu podium stanęła zawodniczka La Roca Team Zofia Żak (151 punktów). W kategorii dziewczynek do 14 lat wygrała Klaudia Woźniak (200 pkt.) przed Olą Kumorek z MKS Tarnovia (190 pkt.) i Julią Gut (130 pkt.). W kategorii dziewcząt do lat osiemnastu bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka MKS Tarnovia Dominika Gacek, która trzykrotnie stawała na pierwszym stopniu podium zdobywając komplet 300 punktów. Druga w tej kategorii była Aleksandra Knot (80 pkt.), trzecie miejsce zajęła Paulina Chmurzyńska (65 pkt.). Zaciętą rywalizację stoczyły zawodniczki w kategorii do 30 lat, Jadwiga Klimek z AZS PWSZ Tarnów obroniła pozycję liderki, mimo drugiego miejsca podczas ostatniej edycji ilość 280 punktów starczyła by stanąć na pierwszym miejscu podium. Zwyciężczyni finałowej edycji Małgorzata Szymura, z ilością 260 punktów uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce wywalczyła Agnieszka Masłowska z La Roca Team (130 pkt.). Znakomicie podczas wszystkich edycji startowała zawodniczka AZS PWSZ Tarnów Barbara Oslizło, której dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce zapewniły pozycję liderki w tegorocznym pucharze. Gratulacje należą się również Marcie Piętowskiej, która dzięki wyrównanym starom i 196 punktom wspięła się na drugi stopień podium. Trzecie rankingowe miejsce w kategorii pań powyżej 30 lat przypadło Magdalenie Chmurzyńskiej. W rywalizacji chłopców do lat dziesięciu puchar zwyciężył Dariusz Rajczyk (180 pkt.), przed Bartłomiejem Podlewskim (130 pkt.) i Szymonem Pankiem (106 pkt.). W kategorii do lat czternastu wygrał zawodnik La Roca Team Grzegorz Bogusz (210 pkt.), pokonując w rankingu Mateusza Kozdronia (200 pkt.) i Bartłomieja Brożka (160 pkt.). W kategorii chłopców do osiemnastu lat znakomicie podczas finału startował Maciej Wiatr, jednak ilość 165 punktów starczyła jedynie na zajęcie trzeciego miejsca. Wyprzedzili go Damian Ważydrąg z La Roca Team (210 pkt.) – drugie miejsce i Sebastian Stańczyk z MKS Tarnovia (280 pkt.) – pierwsze miejsce w rankingu. Spore emocje towarzyszyły rywalizacji mężczyzn do 30 lat. Zarówno Jakub Barnaś z AZS PWSZ Tarnów jak i Artur Mietelski z La Roca Team podczas pierwszych biegów uzyskali zbliżone czasy (10,79 s. i 11,25 s.). Podczas drugiej próby Kuba wykręcił czas 9,30 sekundy, Artur by wygrać musiał uzyskać lepszy czas. W bardzo szybkim biegu zawodnik La Roca Team postawił wszystko na jedną kartę, wykonując desperacji skok do wyłącznika pomiaru czasu nie zdołał zatrzymać wyłącznika. Czwarte miejsce podczas finału dało zbyt małą ilość punktów (235 pkt.), by wygrać puchar. Zwycięzcą został zawodnik AZS PWSZ Tarnów, który zgromadził na swoim koncie 251 punktów. Trzecie miejsce w rankingu w tej kategorii wywalczył Robert Świątek (210 pkt.). Kategoria mężczyzn powyżej 30 lat, to zacięta walka pomiędzy Maciejem Jankowiczem i Przemysławem Żakiem. W finałowej edycji bezkonkurencyjnym okazał się Maciej Jankowicz, który zwyciężył te zawody a także cały puchar (280 pkt.), Przemek, który podczas ostatniej edycji stanął na trzecim miejscu podium, ostatecznie uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej (235 pkt.). Trzecie miejsce wywalczył Waldemar Pisz, który znakomicie walczył podczas wszystkich edycji, uzyskując ostatecznie 133 punkty rankingowe. Podczas finałowej edycji rozegrano również zmagania w kategorii Press, w której zwyciężył Tomek Piszczek z Eska Tarnów, przed Piotrem Góryjowskim (fotoreporter, tarnowianin.com) i Jerzym Olszówką z RDN Małopolska. Udekorowani zostali również pracownicy i ich rodziny Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów, nagrody otrzymali: Aleksandra Kumorek, Paulina Chmurzyńska, Lucyna Bielatowicz, Grzegorz Świderski i Krzysztof Kumorek. Kończąc tegoroczny cykl zmagań amatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszych zawodach, jednocześnie mamy nadzieję, ze zobaczymy się na kolejnych zawodach w przyszłym roku! Już w ten weekend kolejne zawody na Ściance wspinaczkowej La Roca, Climbing Summer Cup 2011 to zawody ogólnopolskie: Pucharu Polski w boulderingu oraz Puchar Polski Amatorów we wspinaczce na czas. Zapraszamy serdecznie do kibicowania najlepszym polskim zawodnikom we wspinaczce sportowej, którzy będą rywalizować na naszej ściance! Więcej zdjęć z zawodów na stronie Laroca.pl