Bułgar okradał konta bankowe tarnowian
access_time 2012-12-04 10:32:35
Tarnowscy policjanci zatrzymali 28-letniego obywatela Bułgarii, który okradał konta bankowe mieszkańców miasta metodą skimmingu, czyli kopiowania pasków magnetycznych kart płatniczych. Zatrzymany zainstalował specjalną nakładkę i kamerę na bankomacie przy pl. Kazimierza Wielkiego.
Za pomocą zamontowanej na bankomacie mini kamerze oraz specjalnie przygotowanej nakładce, 28-letni Bułgar wszedł w posiadanie danych umożliwiających wypłatę gotówki z kont bankowych pokrzywdzonych. W ten sposób skradziono łącznie 12 tysięcy złotych. Bank Pekao SA prewencyjne zablokował karty klientów, którzy korzystali z bankomatu przy Placu Kazimierza Wielkiego w okresie prawdopodobnego działania skimmera. Podczas przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez zatrzymanego, policjanci zabezpieczyli laptop, kilka telefonów komórkowych oraz walizkę ze sprzętem służącym do montażu nielegalnych urządzeń, które były następnie wykorzystywane do podrabiania kart. Mężczyzna usłyszał zarzut, za który grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu, zatrzymany najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie śledczym. Aby nie paść ofiarą skimmingu należy przestrzegać elementarnych środków ostrożności:
  • przed skorzystaniem z bankomatu należy sprawdzić, czy bankomat nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń, czy nie wygląda inaczej niż zazwyczaj, czy nie znajdują się na nim obco wyglądające listwy, nakładki lub pojemniki na ulotki reklamowe. Dodatkowo zwróćmy uwagę na otwór służący do wkładania kart, czy nie zostały założone na niego podejrzane urządzenia. Klawiatura powinna być płaska, bez wyraźnie odstających elementów.
  • podczas wprowadzania kodu PIN zasłońmy przed wzrokiem osób postronnych drugą ręką klawiaturę Uniemożliwi to zarejestrowanie naszego PIN kodu.
  • często sprawdzajmy czy saldo rachunku odpowiada przeprowadzonym operacjom.
  • dokonując transakcji w punkcie handlowo-usługowym nie traćmy ani na chwilę karty z oczu, osoba obsługująca winna umożliwić wykonanie transakcji bezpośrednio przy posiadaczu karty, co zabezpieczy przed możliwością spisania lub skopiowania danych z karty.
  • Komentarze...