Obiecywał załatwić pracę za granicą, odpowie za oszustwo
access_time 2013-03-12 15:35:23
Do 12 lat więzienia grozi mężczyźnie, który oszukiwał przy pośredniczeniu w organizowaniu pracy za granicą. Jego ofiarami padło co najmniej pięć osób z terenu Małopolski i Podkarpacia, od których wyłudził blisko 7 tys. zł.
52-latek z Tarnowa usłyszał zarzuty oszustwa popełnionego w warunkach recydywy. Został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Do swoich przyszłych ofiar 52-latek docierał za pomocą ogłoszenia umieszczonego na jednym z portali. Oferował pomoc w uzyskaniu atrakcyjnej pracy przy sortowaniu ryb na północnym wybrzeżu Islandii. Gwarantował wikt i kwaterunek, a także pewne dotarcie na miejsce. Jedynym warunkiem otrzymania pracy miała być wpłata zaliczki przez zainteresowanych, na pokrycie kosztów podróży z Tarnowa do stolicy i przelotu na wyspę. Pieniądze w kwocie 1 100 - 1 500 złotych trafiały do rąk oszusta w trakcie bezpośrednich spotkań z nieświadomymi niczego ofiarami. Nieuczciwy pośrednik najpierw zmieniał terminy rzekomych wylotów z kraju, by następnie całkowicie zerwać kontakt z pokrzywdzonymi. Działając w okresie od kwietnia do czerwca ubiegłego roku oszukał 5 osób, z terenu Małopolski i Podkarpacia. Śledczy nie wykluczają, że oszukanych w tej sprawie może być więcej. - Apelujemy do wszystkich, którzy padli ofiarami nieuczciwego pośrednika, o zgłaszanie się na policji - mówi Olga Żabińska, rzeczniczka tarnowskiej policji. W toku prowadzonego postępowania ustalono także, że karany w przeszłości 52-latek, wyłudził z Urzędu Pracy kilkanaście tysięcy złotych dotacji przyznawanej rozpoczynającym własną działalność gospodarczą. - Przestrzegamy przed obdarzaniem nadmiernym zaufaniem oferujących pomoc przy organizowaniu pracy. Należy pamiętać, że oszuści wykorzystują brak doświadczenia lub desperację osób poszukujących źródła zarobkowania - dodaje Olga Żabińska. Szukając pracy za granicą należy zwrócić uwagę:
  • czy pośrednik działa legalnie tj. posiada wpis do rejestru agencji zatrudnienia i potwierdzający ten fakt certyfikat. Najprościej sprawdzić to na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Pamiętaj, że agencja zatrudnienia nie ma prawa pobierać opłat za pośredniczenie w załatwianiu pracy, za wyjątkiem kwot związanych ze skierowaniem do pracy (koszty podróży, tłumaczenia dokumentów, badań lekarskich). Polska Agencja Pośrednictwa Pracy kierując pracowników do pracy za granicą ma obowiązek podpisania umowy cywilno-prawnej (nie jest to jeszcze umowa o pracę!), w której muszą być podane takie elementy jak m.in. pracodawca, warunki pracy, płacy i ubezpieczenia oraz kwoty należne agencji z tytułu poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy.
  • w miarę możliwości – sprawdź swojego pracodawcę: poproś o dokładne dane firmy (pełna nazwa, adres, numery telefonów), zajrzyj na jego stronę internetową, poznaj opinie innych pracowników na forach internetowych. Zapytaj się pracodawcy pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność oraz w jakim państwie.
  • nie korzystaj z ofert pracy, w których podany jest tylko telefon komórkowy, a zamiast do siedziby, biura jesteśmy zapraszani na spotkanie w kawiarni.
  • nie podpisuj niczego przed przeczytaniem. Jeśli umowa jest w języku, którego nie znasz - poproś kogoś o przetłumaczenie jej postanowień przed złożeniem podpisu.
  • Komentarze...