Kolorowe wozy już wędrują
access_time 2013-07-26 11:00:57
W czwartek, 25 lipca, sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie już po raz czternasty wyruszył Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Cygańskie wozy na drogach regionu mają przypominać, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu po Polsce wędrowali ostatni koczownicy nowoczesnej Europy.
- Jak co roku, wyjechaliśmy cygańskimi wozami z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości, uświęcone krwią Romów, pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej - mówią organizatorzy Taboru Pamięci Romów. Celem wędrówki Taboru jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne miejscowości, takie jak Żabno, Bielcza i Borzęcin. Taborowi Pamięci towarzyszy wystawa fotograficzna Joanny Kozery - Cyganie. Portrety białoruskich Romów oraz wystawa malarstwa o tematyce cygańskiej - Jadwigi Sokołowskiej, które prezentowane będą w Galerii w Obozowisku. Romowie, należący głównie do rodzin Cioroniów i Białoniów, osiedlili się w Szczurowej w latach 20. XIX w. Mieszkali w biednej osadzie usytuowanej na krańcu wsi. Należeli do Romów osiadłych, zżytych z miejscową ludnością na tyle, że trafiały się wśród nich małżeństwa mieszane. Pomagali sąsiadom w pracach polowych, żyli też z tego, co uprosili od zaprzyjaźnionych gospodarzy. Byli wśród nich muzykanci i kowale. Do 1943 r. w osadzie mieszkało ponad sto osób. Niemal wszyscy zostali zamordowani 3 lipca 1943 r. Rankiem tego dnia osada romska została otoczona przez żandarmów, którzy furmankami przewieźli Romów na miejscowy cmentarz. Tam Niemcy zastrzelili 93 osoby. Mieszkańcy Szczurowej starali się ratować swych romskich sąsiadów. Podstępem udało się wydostać ze śmiertelnego transportu kilka osób, między innymi kilkuletnią Krystynę Cioruń. 8 maja 1966 r., z inicjatywy miejscowej ludności, przy mogile ustawiono granitowy głaz, opatrzony z pamiątkową inskrypcją. Jest to pierwszy na świecie pomnik, wzniesiony dla upamiętnienia zagłady Romów. Stanął on na największej zbiorowej mogile pomordowanych Romów na terenie Polski. Od tamtego czasu na grób w Szczurowej przyjeżdżają pielgrzymki Romów z całego świata. Od 1996 r. mogiła stanowi punkt na trasie Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, a od 2011 r. - jedną ze stacji Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów. PROGRAM:
  • 25.07 (czwartek): Wyjazd z Muzeum Etnograficznego. Przystanek: Bielcza. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej.
  • 26.07 (piątek): Po śniadaniu wyjazd delegacji do Żabna, złożenie kwiatów na zbiorowej mogile Romów. Powrót do obozowiska.
  • 27.07 (sobota): Wyjazd wozami do Borzęcina, złożenie kwiatów przy Pomniku Pamięci o Zagładzie Romów w lesie. Godz. 17.00 ceremonia przy zbiorowej mogile romskiej na cmentarzu w Szczurowej. O godz. 20.00 w obozowisku odbędzie się cygański koncert, którego gwiazdą będzie Dziani.
  • 28.07 (niedziela): Powrót do Tarnowa.
  • Komentarze...