Narty

Przy zakupie nart procedura wygląda mniej więcej podobnie. Najważniejsze jest ustalenie przeznaczenia sprzętu, zarówno na obecną chwilę, jak również na przyszłość. Klasa twardości, w której wyższy numer oznacza bardziej profesjonalne przeznaczenie, określa zakres umiejętności koniecznych do dobrego wykorzystania danego modelu. Nie ma sensu kupować drogiego sprzętu, dla osób bardzo zaawansowanych, kiedy wiemy, że nie jesteśmy na tak dobrym poziomie przygotowania sportowego.
Obecnie w sklepach spotyka się już tylko, albo prawie tylko narty carvingowe lub półcarvingowe, większość wyposażona już w wiązania narciarskie.
Natomiast wszystkie przeznaczone są do jazdy w każdym stylu, co przyczynia się do dużej uniwersalności sprzętu. Spotkać się można z określeniem tego typu modeli jako narty slalomowe, przeznaczone do jazdy w bardzo różnych warunkach na stoku. Różnica w wielkości wytaliowania narty określa wielkość promienia skrętu danego modelu, co jest bardzo istotne przy bardzo krętych trasach narciarskich.
Przedziały cenowe sprzętu narciarskiego za komplet nart i wiązań miękkich dla początkujących, rozpoczynają się mniej więcej od 200-1500 zł. Jeśli ktoś nieco lepiej radzi sobie z jazdą na nartach, to klasa twardości powinna być w granicach od 5-8, w zależności od sposobu i dynamiki jazdy. Osoba dobrze jeżdżąca nie musi wcale potrzebować twardych nart, ze względu na mniejsze prędkości i agresywności zjazdu.
Dobór uzależniony jest również od wagi człowieka, który ma zamiar zaopatrzyć się w nowy sprzęt. Średnia półka modeli dla średnio-zaawansowanych to koszt od 450 – 1800 zł. Bardzo ważne jest podkreślenie, iż wszystkie te modele są modelami katalogowymi, czyli zdecydowanie różnią się od tych, dostępnych w dużych sieciach hipermarketów.

Najbardziej wprawieni w szusowanie nie tylko po wyznaczonych szlakach, muszą poświęcić na zakupy zdecydowanie większe środki, niż początkujący. Ceny w zależności od modelu i ewentualnych koncesji FIS, dzięki czemu można brać udział w profesjonalnych wyścigach. Takie modele przeważnie nie posiadają w zestawie wiązań. Te są dobierane indywidualne, w zależności od przeznaczenia (około 1000 zł).
Warto rozpatrzeć możliwość zakupu używanych “desek”, których cena w zależności od stanu w jakim zostały pozostawione przez poprzedniego właściciela. Zdąża się, że napotkać można niemal nowe modele, używane tylko przez rok, a później zamienione na te, z aktualnej serii. Co ciekawe ceny spadają niekiedy nawet o połowę, a dokładając do tego, że przeważnie są stosowane przez bardzo dobrych narciarzy, to ich poziom wyeksploatowania jest bardzo niewielki. Generalnie używki wahają się w granicach od 100-400 zł.