Solski nocą w Krakowie
access_time 2014-06-11 12:18:19
W sobotę, 14 czerwca, w ramach Nocy Teatrów na scenie Teatru KTO gościnnie wystąpią aktorzy z Teatru Solskiego w Tarnowie. Krakowska publiczność zobaczy spektakle "Jakobi i Leidental" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej oraz "Tlen (Kislorod)" w reżyserii Zofii Zoń.
- To doskonała promocja teatru i przyciąganie widzów, którzy często po raz pierwszy bądź po długiej przerwie wracają obejrzeć znakomite przedstawienia – mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. - Planujemy, aby w przyszłym roku także w Tarnowie odbyła się Noc Teatrów. Jesteśmy w stanie pokazać kilka spektakli jednego wieczora. Chcemy zaprosić do współpracy Centrum Sztuki Mościce, Tarnowskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych, bo posiadają przestrzenie, które także można adaptować do potrzeb teatralnych - dodaje. "Jakobi i Leidental" to tekst izraelskiego reżysera - Hanocha Levina, który z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko - męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina - groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem.Przedstawienie wyreżyserowała studentka Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST - Małgorzata Warsicka. "Tlen" Iwana Wyrypajewa, rosyjskiego aktora, reżysera i dramaturga, to opowiedziana biblijnym językiem i pełna erudycyjnych odwołań historia z moskiewskiej komunałki. To dziesięć skomponowanych z wyczuciem absurdu i paradoksu sekwencji. Oryginalność dramaturgicznego pomysłu polega na tym, że aktorzy prowadzą rozmowę z publicznością za pomocą hip-hopowych deklamacji zrytmizowanej prozy. To w niej zawarte są rozważania – podane przez autora jasno i wprost, do tego lekko, dowcipnie i zgrabnie - na tematy moralne, egzystencjalne, społeczne i polityczne.
  • "Jakobi i Leidental" wg Hanocha Levina, reż. Małgorzata Warsicka – sobota, 14 czerwca, godz. 18:00
  • "Tlen (Kislorod)" wg Iwana Wyrypajewa, reż. Zofia Zoń - sobota, 14 czerwca, godz. 23:00 Bezpłatne wejściówki są dostępne od 10 czerwca do odbioru w siedzibie Teatru KTO oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A