Świetny sezon tarnowskich wspinaczy
access_time 2014-10-21 11:04:51
Zakończył się sezon dla zawodników uprawiających wspinaczkę sportową. Spośród siedmiu (!) Polaków, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce rankingu Pucharu Świata, aż troje pochodzi z Tarnowa: Klaudia Buczek, Edyta Ropek i Marcin Dzieński.
Najlepiej w tym sezonie startował Marcin Dzieński (MKS Tarnovia, Grupa Azoty), który wywalczył w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce, zwyciężając miedzy innymi w PŚ w Mokpo oraz zajmując dwa razy drugie miejsce podczas PŚ w Chamonix i PŚ w Haiyang. Na czwartej pozycji uplasowała się Klaudia Buczek (KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty), świeżo upieczona wicemistrzyni świata z Gijon najlepsze starty zanotowała właśnie w Azji, gdzie dwukrotnie była czwarta. Na dziewiątej pozycji rankingu PŚ 2014 uplasowała się czterokrotna medalistka tego zestawienia Edyta Ropek (MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat). Tarnowianka po raz trzynasty w karierze plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek świata! Edyta jest również najszybszą zawodniczką reprezentacji Polski w tym sezonie na ścianach posiadających homologację IFSC, uzyskując podczas pucharu w Arco czas 8,44 sekundy. W tegorocznych mistrzostwach świata w Gijon była czwarta. Pozostałe miejsca tarnowian w klasyfikacji generalnej to: 15 miejsce - Jędrzej Komosiński (KU AZS PWSZ Tarnów), 35 miejsce - Anna Brożek (PM Tarnów), 55 miejsce - Michał Lewicki (MKS Tarnovia). Puchar Świata 2014 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas zdobyli: Rosjanka Mariia Krasavina i Ukrainiec Danyil Boldyrev.