Co się dzieje za kratami? Czyli co w prasie piszczy
access_time 2015-02-13 10:19:28
Oprawca ks. Popiełuszki był z Tarnowa. Tysiąckrotnie niższa wartość obrazu. Szyją już przez 70 lat. Radni zlikwidowali publiczne szkoły i przedszkole. Co się dzieje za kratami? Ponad 45 tysięcy złotych z koncertu - czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Miasto i Ludzie oraz Gazety Krakowskiej.
W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o tym:
  • Oprawca ks. Popiełuszki był z Tarnowa Właśnie minęło 30 lat od skazania trzech katów kapelana "Solidarności". Nie był zwykłym tarnowskim milicjantem. Na początku zajmował się podsłuchami oraz czytaniem cudzej korespondencji. Ale błyskawicznie awansował. Kariera SB-ka wyraźnie go pociągała. Z Tarnowa wybił się do Warszawy, do wydziały zajmującego się inwigilacją kleru. Leszek Pękała był jednym z trzech oprawców skazanych za porwanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki.
  • Tysiąckrotnie niższa wartość obrazu W kwietniu minionego roku nad jedną z bram prowadzących do dawnego gospodarstwa książąt Sanguszków znaleziono obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Początkowo sądzono, że obraz może przedstawiać dużą wartość, nawet 2 mln zł. Magistrat zlecił specjaliście wykonanie ekspertyzy, obraz został wyceniony na 2800 zł.
  • Szyją już przez 70 lat 70-lecie istnienia świętuje w tym roku Spółdzielnia Tarnowska Odzież. Została ona założona zaraz po zakończeniu działań wojennych przez tarnowskich krawców. Pierwotnie szyli mundury dla kolejarzy, następnie męskie garnitury przeznaczone na rynek ZSRR, a później również USA. Tarnowska odzież zatrudnia dziś 220 osób. W dzisiejszym numerze Tygodnika Miasto i Ludzie można przeczytać m.in. o tym:
  • Radni zlikwidowali publiczne szkoły i przedszkole Rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Zbylitowskiej Góry przegrali batalię o publiczne gimnazjum w swojej miejscowości. Do większości radnych gminy nie prze-mówiły żadne argumenty skarżyli się po sesji, na której radni przegłosowali likwidację szkół. W środę zapadła ostateczna decyzja. Radni podjęli uchwały o przekształceniach szkól podstawowych w Łękawce Błoniu oraz gimnazjum i przedszkola w Zbylitowskiej Górze. Aby przekształcić te szkoły, trzeba je najpierw zlikwidować jako placówki publiczne i powierzyć do prowadzenia stowarzyszeniom lub osobom prywatnym. Przekształcenia stały się możliwe dzięki uchwałom radnych.
  • Co się dzieje za kratami? Do tarnowskiego więzienia przy ul. Konarskiego można trafić na 15 dni za jazdę na gapę komunikacją miejską. Oczywiście nie tak od razu... Trzeba najpierw uporczywie unikać zapłacenia mandatu, a potem zapłacenia grzywny, którą nałoży na nas sąd. Taki scenariusz doprowadzi delikwenta unikającego grzywny wprost za kratki, gdy sąd zamieni karę pieniężną najczęściej na 15 dni odsiadki. Takie przypadki wcale nie są w tarnowskim więzieniu odosobnione. Na 927 osadzonych w tarnowskim więzieniu około dziesięciu odbywa karę właśnie za tego typu przewinienie. Paradoks całej sytuacji polega jednak na tym, że nieskasowany bilet jednorazowy to wydatek rzędu trzech złotych polskich, które traci komunikacja miejska. Utrzymanie więźnia w tarnowskim zakładzie karnym przez 15 dni to natomiast blisko półtora tysiąca złotych, które musi dołożyć skarb państwa.
  • Ponad 45 tysięcy złotych z koncertu Skrzyszów: Szacuje się, że podczas tegorocznego, piątego już koncertu charytatywnego, który odbył się dwa tygodnie temu w Skrzyszowie, zebrano ponad 45 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do piątki dzieci przewlekle chorych, które zamieszkują na terenie gminy Skrzyszów. Pieniądze trafią do piątki dzieci przewlekle chorych, które zamieszkują na terenie gminy Skrzyszów. Zebrane pieniądze zostaną podzielone i do Mariusza, Łukasza, Marzeny, Wiktorii i Dawida z gminy Skrzyszów trafi po 9 tysięcy złotych. Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach Tygodnika Miasto i Ludzie oraz Gazety Krakowskiej.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A