Dźwięki i szwy - nowy cykl w BWA
access_time 2015-04-13 08:27:35
„Dźwięki i szwy” to cykl wydarzeń – dj setów, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i projektantami – skupiony wokół dwóch tematów: muzyki i mody. „Dźwięki i szwy” są kontynuacją cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 roku w BWA w Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda).
W ramach „Dźwięków i szwów” każdego miesiąca od kwietnia do listopada (z wakacyjną przerwą) odbywać się będą spotkania z Marcinem Dymiterem i Marcinem Różycem. Do udziału w cyklu prowadzący zaprosili gości specjalnych. W dziedzinie muzyki będą to: Marcin Borchardt, Joanna Bronisławska (Asi Mina), Dariusz Brzostek, Tomek Chołoniewski, Flora Quartet, Ludomir Franczak; mody: Janusz Noniewicz, Marzena Nowak, Agata ENDO Nowicka, Damien Ravn. Podsumowaniem cyklu będzie wydanie bezpłatnej publikacji przybliżającej oba tematy. Kalendarium
 • 13.04.2015, g. 18:00 (poniedziałek) / Marcin Różyc / nowa moda / wykład wprowadzający
 • 22.04.2015, g. 18:00 (środa) / Marcin Dymiter / tracklista: muzyka improwizowana + koncert Tomka Chołoniewskiego (perkusja)
 • 12.05.2015, g. 18:00 (wtorek) / nowa moda / Marcin Różyc + Kazimiera Szczuka
 • 30.05.2015, 15:00 (sobota) / ASI MINA „GŁOSka” warsztaty* dźwiękowe cz. 1
 • 30.05.2015, g. 19:00 (sobota) / Marcin Dymiter / tracklista: muzyczny recykling
 • 30.05.2015, g. 20:00 (sobota) / koncert ASI MINA
 • 31.05.2015, g.11:00 (niedziela) / ASI MINA „GŁOSka” warsztaty* dźwiękowe cz. 2
 • 8.06.2015, g. 17:00 (poniedziałek) / Marcin Dymiter „Nasłuchiwanie czyli jak otwierać uszy?” warsztaty* rodzinne
 • 9.06.2015, g. 18:00 (wtorek) / Marcin Dymiter / tracklista: field recording + wykład dra hab. Dariusza Brzostka (UMK Toruń) „(Pod)słuchanie. O dźwiękach tła w muzyce, nagraniach i plenerze”
 • 13.06.2015, g. 18:00 (sobota) / nowa moda / Marcin Różyc + Damien Ravn WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY. Warsztaty - ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl tel. 606 146 520. MUZYKA Tracklista to edukacyjna forma audio łącząca dj set z rodzajem wykładu. Prezentuje muzykę ciekawą, przekraczającą standardowe myślenie gatunkowe oraz artystów idących swoimi szlakami, otwierających nową perspektywę. Każdy z uczestników otrzymuje listę prezentowanych utworów z nazwiskami kompozytorów i szereg linków internetowych, gdzie można znaleźć informację o muzyce współczesnej. Wróćmy do kultury słuchania. Emiter (Marcin Dymiter) porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt "Pocztówki dźwiękowe" oraz projektu Field Notes. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Anną Witkowską, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją. Gra także w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance. MODA „Gdyby ktoś zadał mi pytania czym jest moda, odpowiedziałbym jasno i zdecydowanie: moda jest dziedziną kultury. Moda zdarza się wówczas, gdy ubranie zaczyna opowiadać i znaczyć, a także nawiązuje relacje z estetyką, stylem, a coraz częściej również ze sztuką.” - fragment wstępu do książki Marcina Różyca „Nowa mody polskiej”. Marcin Różyc opowie nie tylko o tym jaka jest współczesna moda, ale także o tym czym jest moda w ogóle. Moda jest dziedziną kultury mocno związaną z gospodarką, światopoglądem, nastrojami społecznymi, władzą, mediami i polityką. Moda jest „produktem intelektualnym” zanurzonym w rynku. Autor książki „Nowa moda polska” postara się również udowodnić, że mody, w pewnym sensie, nie ma, że jest tworem, abstrakcyjnym, wyobrażeniowym, uzależnionym od uczuć. Podczas spotkań wspólnie z zaproszonymi gośćmi opowiedzą o różnych aspektach mody, nie tylko o jej koneksjach artystycznych. Marcin Różyc - krytyk mody i kurator. Autor książki „Nowa moda polska” i współtwórca projektu „Warsaw Calling. Chrysalis". Współpracuje z  magazynami „K MAG”, „Viva!Moda” i weekend.gazeta.pl. Publikował też m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn”, „Dik Fagazine” Karola Radziszewskiego i magazyn Miesiąca Fotografii „Maj”. Kuratorskie projekty realizował w Warszawie, Paryżu i Londynie. Był kuratorem wystawy „Krzyk Mody” zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i „Warsaw Calling” zorganizowanej przez Polish Cultural Institute w Londynie.
 • Komentarze...
  testststs 10,2,9,1,A