PracOFFnia rozpoczyna nowy sezon artystyczny
access_time 2015-10-09 08:26:21
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza w nowym sezonie na kolejne spotkanie ze szkłem na warsztatach z cyklu PracOFFnia. Podczas zaplanowanych warsztatów "Obrazy szkłem malowane", będzie można stworzyć niepowtarzalne i unikatowe kompozycje techniką fusingu.
Warsztaty Obrazy szkłem malowane, odbędą się 17 i 18 oraz 24 października. Podczas pierwszych trzech godzin zajęć każdy z uczestników, zaprojektuje kompozycję obrazka, wytnie szklane elementy, które będą się na niego składać i zastosuje do ozdobienia fryty i farbę bomblującą oraz dwie tafle szkła. Tak przygotowany obrazek trafi do pieca, w którym w temperaturze 800 stopni Celsjusza stopi się w jedną całość. Uczestnicy po tygodniowej przerwie podczas jednej godziny wykończą swoje prace już przy użyciu preparatów stosowanych na zimno. Każde stworzone dzieło zostanie należycie oprawione i będzie to wspaniała pamiątka z warsztatów. Szkło jest znane, produkowane i stosowane przez człowieka od kilku tysiącleci. Kolorowe elementy ze szkła, wypalone technika fusingu, niezwykłe połączenia barw, form, tonów posiadają tajemniczy urok, który polega na grze światła w krystalicznej strukturze szkła. Każdy taki element jest unikatowy i niepowtarzalny, a obrazy wykonane w tej technice mają swój indywidualny charakter. Fusing to technika pracy ze szkłem, która w ostatnich latach zyskała duże uznanie wśród artystów, w takich dziedzinach, jak: architektura wnętrz, wzornictwo artystyczne i dekoracyjne i to dzięki niej powstają rzeźby, obrazy, przedmioty użytkowe oraz elementy aranżacji wnętrz. Ta technika polega na łączeniu ze sobą różnych szkieł w wysokiej temperaturze. W wyniku takiego procesu, który odbywa się w specjalnym piecu uzyskuje się oryginalne szklane formy. W ten sposób można stworzyć również konkretne kształty, czy przedmioty; kwiaty, liście, patery, wazony, świeczniki. Technika fusingu znana jest także pod innymi nazwami, bezpośrednio odzwierciedlające istotę techniki, jak m.in.: gorące szkło, witraż amerykański, szkło stapiane. Technologia takiej obróbki szkła nie jest techniką nową. Dawna metoda "pate-de-verre" polegająca na topieniu i formowaniu pudrów szklanych znana jest jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, która została rozwinięta w stapianie gotowych tafli szkła. Na Warsztaty Obrazy szkłem malowane techniką fusingu zapraszamy osoby, które ukończyły 16 lat, a odbędą się one 17, 18 oraz października br. i obejmować będą łącznie 4 godzin zajęć według harmonogramu:
  • Grupa I - 17 października (sobota, g. 17-20) oraz 24 października (sobota, g. 17-18)
  • Grupa II - 18 października (niedziela, g. 9-12) oraz 24 października (sobota, g. 19-20) Koszt udziału w warsztatach to 30 złotych. Zapisy prowadzi Biuro Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A