"Mowa nienawiści" znika z tarnowskich ulic
access_time 2015-10-15 09:24:46
Działania prowadzone w ramach projektu Mezuza zaczynają przynosić wymierne efekty. Z ulic Tarnowa znikają między innymi wulgarne, nienawistne napisy. Jest to jednak tylko jeden z elementów projektu.
Akcję nadzoruje Fundacja „Antyschematy 2” – Partner projektu MEZUZA odpowiedzialny za koordynację wolontariatu. W czasie wakacji wolontariusze pod opieką Tomasza Malca i Małgorzaty Mariowskiej prowadzili monitoring mowy nienawiści na tarnowskich ulicach – godzinami przemierzali miasto w poszukiwaniu antysemickich napisów. Wolontariusze utworzyli wirtualną mapę google, na którą nanieśli już ponad 50 napisów. Pierwszych kilkanaście napisów zostało już zamalowanych. Ku radości organizatorów w akcję włączyli się właściciele sklepów i budynków, na których znajdowały się napisy – przekazując wolontariuszom farby do ich zamalowania. Działania wolontariuszy ubezpiecza tarnowska policja. Kolejne napisy będą zamalowywane już niebawem. Informacje o napisach do usunięcia można zgłąszać na adres: projektmezuza@gmail.com. "Mezuza" to projekt edukacyjno-kulturalny, którego celem jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy związane z nietolerancją i dyskryminacją, oraz uczenie szacunku dla odmienności kulturowych. Połowa projektu już za nami od października ruszą kolejne działania edukacyjne skierowane do uczniów tarnowskich szkół:
  • "Było sobie miasto" - zajęcia dotyczące historii i kultury tarnowskich Żydów skierowane do dzieci w wieku 6-13 lat; które będą prowadzone bezpłatnie w tarnowskich przedszkolach i szkołach podstawowych.
  • „Zapomniane archiwum” – „samoobsługowa” wystawa mobilna, eksponująca archiwalia związane z historią tarnowskich Żydów. W starym biurku znajdą się kopie dokumentów z tarnowskich archiwów, które uczniowie będą mogli samodzielnie przeglądać i czytać. Wystawa będzie dostępna przez 2 tygodnie w kolejnych 20 szkołach, biorących udział w projekcie. Organizatorem projektu jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Partnerem projektu i jego wielkim wsparciem jest Fundacja "Antyschematy 2". Norweskim Partnerem projektu jest HL-senteret. Senter for studier av Holocaust og livssynsminoriteter. Projekt MEZUZA jest wspófinansowany ze środków EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A