Kurtyny zraszające i darmowa woda pitna, czyli jak przetrwać upał w Tarnowie
access_time 2024-07-10 15:39:00
To będzie bardzo trudny tydzień dla osób, które źle znoszą upały. IMGW wydał dla Tarnowa i regionu ostrzeżenie drugiego stopnia. Termometry mogą pokazać do 35 stopni Celsjusza. Gorąco będzie również w nocy.

Przez najbliższe dni towarzyszyć nam będą afrykańskie upały. Jak wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę (10 lipca) temperatura maksymalna wyniesie od 28°C do 31°C, natomiast w kolejne dni od 32°C do 35°C. Gorące będą także noce - po zmroku temperatura sięgnie nawet 23°C.

W Tarnowie mieszkańców i turystów chłodzą kurtyny i słupy wodne, które działają na placu Sobieskiego, placu Rybnym i Rynku. Dodatkowo Centrum Usług Społecznych częstuje przechodniów tarnowską kranówką do picia. Punkt z beczkowozem znajduje się przy kurtynie na placu Sobieskiego. Wodą można było się częstować dzisiaj (10 lipca) do godziny 15, ale będzie rozdawana także jutro (11 lipca) między godziną 10 a 15.

Kurtyna wodna zostanie na placu Sobieskiego najprawdopodobniej do czasu ustąpienia największych upałów. Jak podaje magistrat, słup wodny, który dzisiaj znajduje się na placu Rybnym, zostanie przeniesiony na Rynek. Oba słupy będą działały od godz. 10 do 19.

Podczas upałów szczególnie powinny uważać na siebie osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe oraz dzieci. Należy pamiętać o nakryciu głowy, stosować kremy z wysokimi filtrami oraz regularnie się nawadniać (słodkie napoje i alkohol nie są wskazane). Przy wysokich temperaturach trzeba również zadbać o zwierzęta, u których również może dojść do przegrzania organizmu. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanych samochodach.

ac / fot. UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821