Co to jest motywacja zewnętrzna?
access_time 2024-07-10 11:50:00
Coraz częściej można spotkać się z terminem „motywacja”, jednak niewielu z nas zastanawia się nad jej różnymi rodzajami. Jednym z nich jest motywacja zewnętrzna, która odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia – od edukacji po sport. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest motywacja zewnętrzna, jak działa, oraz jakie ma znaczenie.

Co to jest motywacja zewnętrzna?

Definicja motywacji zewnętrznej

Motywacja zewnętrzna odnosi się do sytuacji, gdy jednostka podejmuje działanie pod wpływem zewnętrznych bodźców, takich jak nagrody, kary czy presja społeczna. W przeciwieństwie do motywacji wewnętrznej, która wynika z osobistej satysfakcji z samego wykonywania zadania, motywacja zewnętrzna jest napędzana przez czynniki zewnętrzne.

Przykłady motywacji zewnętrznej

Motywacja zewnętrzna może mieć różne formy i występować w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów:

  • uczeń uczący się do egzaminu, aby otrzymać dobre oceny i uznanie nauczycieli oraz rodziców;

  • pracownik starający się o awans, aby zwiększyć swoje zarobki i status społeczny;

  • sportowiec trenujący intensywnie, aby zdobyć medal i uznanie w programach sportowych;


Znaczenie motywacji zewnętrznej

Motywacja zewnętrzna odgrywa istotną rolę w wielu dziedzinach życia. Poniżej omówimy jej znaczenie w kilku kluczowych obszarach.

Sport

W sporcie motywacja zewnętrzna jest szczególnie widoczna. Zawodnicy często dążą do osiągnięcia sukcesu, aby zdobyć nagrody, uznanie i prestiż. Programy sportowe odgrywają tutaj kluczową rolę, oferując różnorodne bodźce do rywalizacji i treningu. Sprawdź programy sportowe na https://www.vanitystyle.pl/

Edukacja

W edukacji motywacja zewnętrzna jest często wykorzystywana do zachęcania uczniów do nauki. System ocen, stypendia, oraz nagrody za osiągnięcia akademickie są przykładami zewnętrznych bodźców, które mają na celu zwiększenie zaangażowania uczniów.

Miejsce pracy

W miejscu pracy motywacja zewnętrzna może przybierać formę premii finansowych, awansów, czy uznania ze strony przełożonych. Pracownicy są bardziej skłonni do wydajnej pracy, gdy mają świadomość, że ich wysiłki zostaną nagrodzone.

pl / fot. vanitystyle.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821