Cóż to był za widok! Rakieta Ariane 6 nad regionem tarnowskim
access_time 2024-07-10 11:51:00
Spore poruszenie wywołał tajemniczy "obiekt latający", który wczorajszej nocy (9 lipca) widziany był nad regionem tarnowskim. Okazało się, że to rakieta Ariane 6, która wystartowała 9 lipca o godz. 21 (czasu w Polsce) z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

Przelot Ariane 6 widziany był z wielu miejsc w Polsce, również w Tarnowie i regionie. Rakieta wystartowała z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej o godzinie 21, a nieco ponad 2 godziny później mogliśmy zobaczyć ją na naszym niebie.

- Podczas przygotowań rakiety do deorbitacji na niebie mogą pojawić się charakterystyczne ślady. Te ślady to zwykle skondensowane ślady gazów wylotowych, które rakieta lub jej elementy pozostawiają w atmosferze w wyniku działania silników lub procesów deorbitacyjnych - wyjaśnia Zbigniew Zając z kanału "Nocne Niebo", który nagrywał to zdarzenie przez teleskop.

Jak dodaje, ślady te szczególnie interesująco prezentują się w godzinach porannych lub wieczornych, gdy światło słoneczne oświetla je pod różnymi kątami, tworząc spektakularne efekty wizualne.

A. Cichy/ na zdj. rakieta Ariane 6 widziana na niebie w Wojniczu, fot. nadesłane przez czytelniczkę Magdalenę

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821