W Tarnowie rozpoczął się Festiwal Teatrów Ulicznych 37. ULICA
access_time 2024-07-06 08:47:00
Centrum Tarnowa kolejny już raz zamieniło się w wielką teatralną scenę. Wszystko za sprawą 37. edycji międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival. W tym roku wydarzeniu przewodzi hasło „Wszystko jest teatrem”. W piątek zaprezentowali się artyści z Polski, Czech, Hiszpanii i Włoch.

Dzisiaj kolejny dzień teatralnych wzruszeń i wrażeń. O godz. 18 rynkiem zawładnie grupa Directie & CO z show „Play crowd”. Spektakl bawi się koncepcją, że przypadkowe zetknięcie z nieznajomym w anonimowej masie ludzkiej może wpływać na nasze poczucie szczęścia i więzi społeczne. Każdy, kto zechce zagrać w Play Crowd, otrzyma słuchawki, w których usłyszy głos szepczący instrukcje: „Stańcie blisko siebie. Jesteście teraz tak blisko, że możecie poczuć wzajemne zapachy i ciepło swoich ciał. Za chwilę weźmiecie udział w choreografii, której nigdy wcześniej nie tańczyliście”.

Godzinę później przy Multimedialnym Centrum Artystycznym na ul. Wałowej wystąpi The Gypsy Marionettist z Bośni. Sznurki się naciągają, a na twarzach widzów pojawiają się uśmiechy, kiedy kolejne marionetki - ręcznie rzeźbione i inspirowane postaciami członków rodziny artysty - tworzą kolejny obraz, każdy w innym klimacie. Podczas symbolicznej i zabawnej opowieści o brawurowej podróży z byłej Jugosławii do Niemiec i Włoch, sznurek po sznurku rozwijają się rodzinne relacje i pojawiają się fantastyczni bohaterowie: natrętny i zapalczywy Szkielet, słodki i żarłoczny Tygrys, tajemnicza Orientalna Tancerka wykonująca taniec brzucha i wielu innych.

Z kolei o godz. 20 na rynku pojawi się holenderska grupa Man in Pak Producties. To młodzi aktorzy w garniturach, którzy specjalizują się w interaktywnych spektaklach ulicznych. W Tarnowie zaprezentują „Golconde”. Czterech mężczyzn ożywia legendarny obraz belgijskiego surrealisty René Magritte’a „Golconda” („Spadanie”) w poruszającym i magicznym przedstawieniu muzycznym. Granica pomiędzy indywidualnością a działaniem zespołowym zaciera się. Wszystkie postacie mają te same rysy twarzy, są tak samo ubrane i zmierzają w tym samym kierunku, przez co patrzymy na nie jak na grupę. Jednak gdy przyjrzymy się tym mężczyznom z osobna, dostrzeżemy, że każdy z nich jest wyjątkowy.

Na zakończenie festiwalu, również na rynku, wystąpi Teatr Snów - klasyk polskiego teatru ulicznego. To opowieść o starym człowieku, który wraca do szkoły. Chce spotkać kolegów, przeżyć ponownie tamten czas. Ale chyba żyje za długo, bo w klasie i całej szkole panują pustki. Zasiada w ławce jak kiedyś i wchodzi w świat między realnością a fantazją. Wywołuje z pamięci koleżanki i kolegów, wydarzenia, które najbardziej utkwiły mu w pamięci, magiczne sceny i obrazy wykreowane w wyobraźni, które mają ubarwić jego wspomnienia. Spektakl jest inspirowany opowiadaniami Brunona Schulza. Początek o godz. 21.

Organizatorem festiwalu jest krakowski teatr KTO. Przedstawienia odbywają się na terenie Małopolski.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821