Autostrada A4 Kraków-Tarnów zyska trzeci pas ruchu
access_time 2023-11-20 15:51:00
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w poniedziałek, 20 listopada, program inwestycji na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla rozbudowy autostrady A4 z Krakowa do Tarnowa o dodatkowy, trzeci pas ruchu.

- Wiele odcinków obecnie istniejącej sieci autostrad i dróg ekspresowych w najbliższym czasie, w wyniku spodziewanego dalszego wzrostu natężenia ruchu, wyczerpie możliwości sprawnego prowadzenia transportu. Podobnie jest w przypadku autostrady A4, dlatego reagujemy z wyprzedzeniem i rozpoczynamy prace przygotowawcze związane z dobudowaniem trzeciego pasa na obu jezdniach A4 pomiędzy Krakowem a Tarnowem - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas poniedziałkowego briefingu prasowego.

Wzrost ruchu pojazdów potwierdzają pomiary Generalnego Pomiaru Ruchu, które na odcinku między Krakowem a Tarnowem zostały przeprowadzone po raz pierwszy w 2015 roku, czyli trzy lata po połączeniu tych miast autostradą. Wówczas poruszało się nim od 18 tysięcy (odcinek Tarnów Zachód - Tarnów Centrum) do 34 tysięcy pojazdów (odcinek Bieżanów - Targowisko). Kolejny pomiar, przeprowadzony w latach 2020-2021, pokazał ogromny, prawie dwukrotny wzrost liczby samochodów korzystających z tej trasy. Na odcinku Bieżanów - Targowisko było to już prawie 64 tysiące pojazdów (wzrost o 87 proc.), a na przebiegającej wzdłuż granic Tarnowa autostradzie A4 ponad 31 tysięcy aut (więcej o 74 proc.). Analizy wskazują, że w 2037 roku między węzłami Kraków Bieżanów a Targowisko poruszać się będzie od 72 do 82 tysięcy pojazdów, a autostradą wokół Tarnowa od 37 do 41 tysięcy samochodów. Według GDDKiA autostrada, żeby w przyszłości spełniała swoją funkcję, wymaga na odcinku 75 km od Krakowa do Tarnowa rozbudowy o trzeci pas.

Podpisany przez ministra infrastruktury dokument pozwoli na przygotowanie i ogłoszenie przetargu oraz uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Prace te mają potrwać do 2028 roku. Natomiast planowany termin realizacji inwestycji to lata 2031-2034.

ac / fot. źródło Ministerstwo Infrastruktury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821