Uwaga na cyberprzestępców. Sześcioro mieszkańców straciło pieniądze
access_time 2023-11-16 09:29:00
Tarnowska policja ostrzega przed phishingiem, czyli oszustwami polegającym na podszywaniu się pod różne osoby, firmy lub instytucje w celu wyłudzenia poufnych informacji - danych takich, jak: login, hasła, numer karty płatniczej, czy kod BLIK. W ostatnich dniach ofiarami cyberprzestępców padło sześcioro osób w wieku od 30 do 67 lat.

- Tylko w ostatnim tygodniu do tarnowskich policjantów zgłosiło się 6 pokrzywdzonych, którzy wpadli w pułapkę zastawioną przez oszustów. Pięcioro dało się oszukać metodą na BLIK, tracąc w sumie niemalże 25 tysięcy złotych, a jeden nieostrożnie kliknął w przesłany drogą elektroniczną link i stracił 4 tysiące złotych.  - informuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Poszkodowani to osoby w wieku od 30 do 67 lat.

Oszustwo na BLIK-a polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, kont w serwisach społecznościowych, czy portali ogłoszeniowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca i podszywając się pod członka rodziny, znajomego, pracownika banku lub sprzedawcę z serwisu ogłoszeniowego, namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem. W tym ostatnim przypadku oszust często prosi też w wiadomości prywatnej o kliknięcie w link, by zrobić przelew, logując się na konto bankowe. Mundurowi apelują o czujność, rozsądek i przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie powinno się klikać w podejrzane linki, czy instalować aplikacji niewiadomego pochodzenia. O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast powiadomić policję.

Policja w związku ze zgłoszonymi oszustwami wszczęła postępowanie, jednak jak zaznacza rzecznik KMP w Tarnowie, odzyskanie wyłudzonych pieniędzy może być bardzo trudne.

ac / fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821