Kolejne zatrzymania po zadymie kiboli w Radłowie. W areszcie jest już 20 osób
access_time 2023-11-10 14:44:00
Policjanci zatrzymali kolejnych 16 osób w śledztwie prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie, dotyczącym tragicznej bójki kiboli, do której doszło w sierpniu br. na stadionie sportowym w Radłowie. W efekcie zadymy zmarł Łukasz Z., 40-letni mieszkaniec Bielska Białej.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę 5 sierpnia około godz 9 na stadionie w Radłowie, podczas turnieju piłkarskiego kibiców, zorganizowanego przez sympatyków Unii Tarnów. Poza gospodarzami uczestniczyli w nim m.in. zaprzyjaźnieni kibice Wisły Kraków. Tuż po rozpoczęciu rozgrywek, na stadion wtargnęła grupa zamaskowanych kiboli śląskich drużyn, którzy przyjechali tam kilkoma samochodami osobowymi i busami. Doszło do regularnej bitwy z użyciem maczet, pałek, petard, rac, w wyniku której zginął 40-letni mieszkaniec Bielska-Białej. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci była rana brzucha połączona z krwotokiem, powstała na skutek działania wystrzelonej racy. Wciąż nie wiadomo, czy ktoś mu ją odpalił, czy sam zranił się w brzuch poprzez nieumiejętne jej odpalenie. Prokuratura nie dysponuje jeszcze pełnym protokołem z sekcji zwłok.

W kilka dni po zadymie, doszło do pierwszych zatrzymań. W ręce policjantów ze specjalnej grupy śledczej, zajmującej się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców, wpadło pięć osób - mężczyzn w wieku od 23 do 40 lat. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani, a następnie przedłużono im areszt o kolejne miesiące.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, prok. Mieczysław Sienicki poinformował, że w dniach 7-8 listopada zatrzymano i doprowadzono do prokuratury kolejnych 16 osób. - To młodzi mężczyźni, najmłodszy nie ma jeszcze 18 lat, kibice klubów sportowych, pochodzący z  okolic Bielska Białej i Andrychowa - mówi prok. Mieczysław Sienicki.

- Wszystkim przedstawiono zarzuty, że w dniu 5 sierpnia 2023 roku w Radłowie, działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi i nieustalonymi osobami, publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, brali czynny udział w zbiegowisku w trakcie odbywającego się turnieju piłkarskiego, zorganizowanego przez kibiców Unii Tarnów na stadionie Radłovii Radłów w Radłowie wiedząc, że uczestnicy tego zbiegowiska wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na życie innych osób obecnych na stadionie i w jego okolicach, przy czym następstwem tego zamachu była śmierć Łukasza Z. - dodaje rzecznik.

Prokuratura nie ujawnia, czy podejrzani przyznali się do zarzucanego im czynu i jakiej treści złożyli wyjaśnienia. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec 15 z nich tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. Na chwilę obecną w sprawie tej aresztowanych zostało w sumie 20 osób.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy ustalają pozostałych członków kibolskich grup i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Aga Cichy / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821