Jubileusz 135-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie
access_time 2023-11-10 11:19:00
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie świętuje 135-lecie istnienia. To najstarsza tego typu placówka w Polsce. Powstało 25 października 1888 r., a założył je ówczesny rektor tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józef Bąba. W czwartek, 9 listopada, odbyły się obchody jubileuszu. Była msza św., wykłady, promocja czasopisma "Wiadomości Tarnowskie" i koncert fortepianowy. Wśród gości znaleźli się m.in.: biskup tarnowski Andrzej Jeż, wicewojewoda Ryszard Pagacz, obecni i byli dyrektorzy muzeum oraz prof. Maciej Bieniasz, który otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"135 lat temu powstało pierwsze na ziemiach polskich kościelne muzeum. Gdzie? Oczywiście w Tarnowie! Kolejnych lat na chlubę i dumę Tarnowa i całej Diecezji Tarnowskiej. Bo to miejsce - Muzeum Diecezjalne w Tarnowie - przyciąga turystów z całego świata!" - napisał Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji, składając gratulacje i życzenia na profilu Muzeum Diecezjalnego.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie mieści się w zabytkowych kamieniczkach z XVI wieku, sąsiadujących z katedrą. Obecnie siedziba placówki jest remontowana, dlatego tymczasowo przeniesiono ją do auli w budynku katechetycznym parafii katedralnej. Muzeum Diecezjalne może pochwalić się długą historią i cennymi, wyjątkowymi eksponatami. Do najważniejszych zabytków należą m.in.: pochodząca z XIII wieku rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie, obraz "Misericordia Domini" ze Zbylitowskiej Góry z połowy wieku XV, znany powszechnie jako "Chrystus w Studni", czy datowane na połowę XV wieku obrazy “Opłakiwanie Chrystusa” z Chomranic oraz "Opłakiwanie" z Czarnego Potoku. W zbiorach placówki znajdują się też m.in. zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką, tkaniny kościelne (ornaty, kapy), sztuka ludowa, dzieła sztuki współczesnej, a także kolekcja porcelany i zegarów.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821