Spektakl „Kwartet" stołecznego Teatru Ateneum z Grand Prix XXVII Festiwalu Komedii Talia
access_time 2023-10-02 00:03:00
XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia przeszedł do historii. W niedzielę (1 października), podczas gali finałowej ogłoszono laureatów poszczególnych nagród. Grand Prix zdobył spektakl „Kwartet" Ronalda Harwooda w reżyserii Wojciecha Adamczyka z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy.

Jury XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, obradujące w składzie: Maciej Wojtyszko (przewodniczący), Kamila Łapicka i Bogdan Tosza, po obejrzeniu sześciu przedstawień konkursowych, jednogłośnie postanowiło przyznać Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych oraz statuetkę Talii Teatrowi Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy za spektakl „Kwartet" Ronalda Harwooda w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

Nagrodę specjalną w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymał zespół aktorski Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu za realizację sztuki „Cud" Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Przyznano również trzy nagrody indywidualne. Laureatem pierwszej z nich - w wysokości 2 tysięcy złotych - został Jerzy Pal z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie za rolę François w „Kolacji dla głupca" Francisa Vebera w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Pozostałe dwie (każda w wysokości 1,5 tysiąca złotych) trafiły do aktorów grających w sztuce „Prawda" Floriana Zellera w reżyserii Pawła Aignera (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie) - Krzysztofa Olchawy za rolę Michela oraz Magdaleny Sztejman za rolę Alice.

Publiczność przyznała swoją nagrodę spektaklowi „Cud" Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Natomiast nagroda dla młodego aktora "ALE AKTOR!", ufundowana przez ZASP, znalazła się w rękach Patryka Szwichtenberga z Teatru Bagatela w Krakowie.

Galę finałową zwieńczył pokaz spektaklu „Niespodziewany powrót” Serge'a Kribusa, zrealizowanego przez Teatr IMKA z Warszawy.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821