W piątek Europejski Dzień bez Samochodu. Kto skorzysta z darmowej komunikacji miejskiej?
access_time 2023-09-19 12:04:00
W piątek, 22 września, przypada Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Mobilności. Z tej okazji właściciele samochodów będą mogli za darmo skorzystać z przejazdów komunikacją miejską w Tarnowie.

Tarnów ponownie włączył się w Europejski Tydzień Mobilności, który rozpoczął się16 września i potrwa do 22 września. W piątek zwieńczy go doroczny Dzień bez Samochodu - inicjatywa, która ma na celu promowanie alternatywnych dla samochodu środków transportu. Z tej okazji samorząd pozwoli wszystkim właścicielom lub współwłaścicielom samochodów bezkarnie jeździć "na gapę" tarnowską komunikacją miejską. Jedynym warunkiem jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego auta, dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy właściciela albo współwłaściciela pojazdu.

W czasie trwania kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności, w dniach od 18 do 20 września, tarnowska straż miejska będzie też znakować zainteresowanym rowery. Akcja jest prowadzona w godzinach od 8 do 14 przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej 7.

W najbliższy weekend (23-24 września) oraz 30 września i 1 października, będzie można również skorzystać z darmowych wycieczek złotym meleksem. O godzinie 9 elektryczny pojazd ruszy spod tarnowskiego dworca i pojedzie w stronę gminy Ryglice. Na przejazdy te obowiązują zapisy mailowe pod adresem: meleks@lot.tarnow.pl. W jego treści należy wskazać konkretny dzień i godzinę, a także liczbę osób (maksymalnie 2 osoby pełnoletnie). O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.  

Meleksem będzie można zwiedzić także Tarnów - w każdą sobotę i niedzielę września (ostatni kurs 1 października). Wyjazd z rynku (obok TCI) o godzinie 16. Na wycieczkę trzeba zarezerwować sobie 2 godziny. Na te wycieczki obowiązują wcześniejsze zapisy - od godziny 15.30 w biurze TCI wydawane będą bezpłatne bilety. 

W Europejski Tydzień Mobilności zaangażują się miejskie szkoły. 22 września na rowery wsiądą uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11, a Koło Ekologiczne Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie będzie popularyzować jazdę rowerem, komunikacją miejską i aktywny styl życia. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 oraz Szkoła Podstawowa nr 25 organizują natomiast konkurs na esej „Wybieram rower! Dlaczego”, który potrwa do 31 października.

Z kolei w sobotę, 30 września, na tarnowskich błoniach zaplanowano doroczny rodzinny piknik "Dzień Babiego Lata". W trakcie wydarzenia wręczone zostaną nagrody tarnowskim finalistom Rowerowej Stolicy Polski. Będą także pokazy artystyczne, wspólne biesiadowanie, mobilny plac zabaw i stoiska medyczne. Zabawa rozpocznie się o godzinie 14 i potrwa do 18.

A. Cichy / fot. archiwum MPK

Czy z okazji Dnia bez Samochodu przesiądziesz się do autobusu lub na rower?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821