Urszula Augustyn złożyła wniosek o odwołanie małopolskiej kurator oświaty
access_time 2023-05-31 09:54:00
Posłanka Platformy Obywatelskiej Urszula Augustyn złożyła wniosek do wojewody małopolskiego oraz ministra edukacji i nauki o odwołanie małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Zdaniem parlamentarzystki robi ona wiele szkód, a jej ostatnie działania mają na celu nękanie dyrektora III LO Jana Ryby.

- Pani Barbara Nowak słynie z tego, że ma cięty język i wielokrotnie walczy z nauczycielami, szczególnie z dyrektorami szkół, których dyscyplinuje, wszczyna postępowania wobec nich z bardzo różnych przyczyn - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Urszula Augustyn.

Posłanka dodała, że połowa wszystkich postępowań, które w całym kraju toczą się wobec nauczycieli, została wszczęta właśnie w Małopolsce. Ostatecznie większość z nich jest umarzana.

- Pani kurator sporo swojej energii zużywa więc, żeby walczyć z nauczycielami i dyrektorami, często z zupełnie błahych bądź też nieprzyzwoitych powodów, natomiast kolejna instancja umarza te postępowania. Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dyrektor szkoły został postawiony w stan procedury dyscyplinarnej za to, że troszczył się o dziecko - powiedziała, nawiązując do afery wokół dyrektora III LO w Tarnowie.

Posłanka zwróciła uwagę, że postępowanie dyscyplinarne wobec dyrektora Jana Ryby wyznaczono dopiero na marzec 2024 roku. Zgodnie z przepisami, Jan Ryba powinien zostać zawieszony w obowiązkach, a to oznacza, że nie mógłby wziąć udziału w przyszłorocznym konkursie na dyrektora III LO. - W moim odczuciu jest to nękanie dyrektora - stwierdziła parlamentarzystka.

Urszula Augustyn poinformowała, że składa do wojewody małopolskiego oraz ministra edukacji i nauki wniosek o odwołanie małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.

- Pani kurator robi wiele szkód, nie tylko nauczycielom i dyrektorom, którzy płacą zdrowiem za potyczki z nią, ale także uczniom, wobec których powinna być przykładem, sprawować wobec nich opiekę, nadzór, ale także otaczać ich swoją serdecznością i miłością, natomiast nie dzielić, nie poniżać, nie dokuczać. Jest negatywnym przykładem kuratora oświaty i myślę, że nie ma żadnego powodu aby pełniła te funkcję nadal - zaznaczyła.

- Wnioskuję do pana wojewody, aby niezwłocznie złożył do pana ministra wniosek o odwołanie pani Barbary Nowak ze stanowiska kuratora oświaty w Małopolsce. Wnioskuję także, że jeśli brakowałoby panu wojewodzie, czy ministrowi odwagi, niech rozpoczną wobec tej kobiety postępowanie dyscyplinarne - dodała.

Barbara Nowak sprawuje funkcję małopolskiej kurator oświaty od 2016 roku. Znana jest przede wszystkim ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi i wpisów w mediach społecznościowych. W ciągu ostatnich kilku lat jej odwołania domagali się m.in. politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Lewicy, ale też różne organizacje pozarządowe. Co ciekawe, Nowak ma przeciwników także we własnej partii. Jej dymisji oczekiwały europosłanki PiS, m.in. Beata Mazurek i Anna Zalewska, a minister Adam Niedzielski krytykował jej wypowiedzi w słowach: "potępiam oznaki braku rozumu".

ac / fot. T. Schenk

Czy Barbara Nowak powinna zostać odwołana ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821