149. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Uroczystości w Wierzchosławicach
access_time 2023-01-23 09:45:00
W niedzielę 22 stycznia w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości związane ze 149. rocznicą urodzin Wincentego Witosa. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, organizacji rolniczych i samorządowcy.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach przez biskupa Artura Ważnego. Następnie poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy wydarzenia przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na grobie Wincentego Witosa złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Elementem obchodów było także spotkanie w Centrum Kultury Wsi Polskiej. Podczas okolicznościowej konferencji odczytane zostały listy nadesłane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wystąpił również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik, który w swoim przemówieniu odniósł się do bieżącej sytuacji w polskim rolnictwie.

- Nie jest łatwa i jest to głównie efekt wojny na Ukrainie. Wynika z tego inflacja i ogromne koszty produkcji. Nasz rząd na pierwszym miejscu stawia jednak sprawy rolnictwa i rolników. Dlatego rozmawiamy z rolniczą „Solidarnością” oraz innymi organizacjami rolniczymi. Dlatego w tej trudnej gospodarczo sytuacji staramy się na bieżąco reagować na ciągle nowe problemy, które praktycznie każdego tygodnia się pojawiają - powiedział.

Wydarzenie było też okazją do wręczenia rolnikom odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanych przez resort za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Otrzymało je 35 rolników z powiatu tarnowskiego: Edward Wantuch, Waldemar Gniadek, Bartłomiej Szczepanik i Romuald Haraf (gmina Ciężkowice), Kazimierz Stańczyk i Wojciech Onik (gmina Skrzyszów), Jan Jacher (gmina Szerzyny), Ryszard Kuta (gmina Lisia Góra), Danuta Kiełbasa i Wacław Boczek (gmina Zakliczyn), Łukasz Kaczor, Józef Mleczko i Łukasz Mączko (gmina Radłów), Jacek Skóra, Andrzej Bajorek, Eugeniusz Oćwieja - pośmiertnie (gmina Wierzchosławice), Tomasz Kloch i Stanisław Banach (gmina Tuchów), Krzysztof Motyka, Elżbieta Galas i Augustyn Kubis (gmina Wojnicz), Kazimierz Magiera i Wojciech Musiał (gmina Żabno), Tomasz Tułacz i Sylwester Wojciechowski (gmina Wietrzychowice), Paweł Mruk, Grzegorz Kowalik i Walenty Rynak (gmina Rzepiennik Strzyżewski), Jacek Lachowicz, Adam Cieślikowski i Jerzy Witek (gmina Ryglice), Eugeniusz Gawron, Janusz Kurek i Wacław Chrzanowski (gmina Pleśna), Eugeniusz Potępa i Tomasz Burnat (gmina Gromnik) oraz Stanisław Januś, Agata Imburska, Grzegorz Tadel, Tomasz Prendota i Piotr Wrona (gmina Tarnów).

ac / fot. Paweł Topolski (starostwo powiatowe)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821