Powalone drzewa, uszkodzone domy, awarie prądu. Pracowity weekend strażaków
access_time 2023-01-23 08:26:00
W miniony weekend strażacy przeprowadzili w Małopolsce 3423 interwencji związanych z opadami śniegu. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło powalonych drzew, konarów i zerwanych linii energetycznych. Ponad 100 tys. odbiorców zostało odciętych od prądu. "Strażacy mieli pełne ręce pracy i to był bardzo ciężki weekend dla nas wszystkich" - komentuje rzecznik PSP w Krakowie Hubert Ciepły.

Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: krakowskim (753), bocheńskim (364), tarnowskim (313), myślenickim (298), nowosądeckim (281), wadowickim (281) i brzeskim (231). Strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew, nadłamanych konarów, zerwanych linii energetycznych, ale także po to, by dostarczyć potrzebującym agregaty prądotwórcze.

Na Bocheńszczyźnie, w miejscowości Lubomierz pod naporem mokrego, ciężkiego śniegu uszkodzeniu uległa konstrukcja dachu oraz inne elementy konstrukcji domu drewnianego. Strażacy bocheńscy gasili też pożar garażu murowanego z samochodem w środku w miejscowości Trzciana.

W Tarnowie i powiecie tarnowskim strażacy interweniowali ponad 300 razy. "Wezwania dotyczyły głównie połamanych od naporu śniegu drzew i konarów. W trzech przypadkach usuwaliśmy drzewa, które oparły się o budynki mieszkalne i gospodarcze, a cztery razy dostarczono potrzebującym osobom agregaty prądotwórcze w celu zasilenia urządzeń podtrzymujących funkcje życiowe. Działania prowadzone były w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych przy ciągle padającym śniegu i ujemnej temperaturze, a dodatkowym zagrożeniem był wiejący wiatr" - czytamy w komunikacie strażaków.

Z kolei w niedzielę rano w miejscowości Uszew w gminie Gnojnik pod ciężarem śniegu zawalił się dach budynku gospodarczego. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. - Po rozpoznaniu ustalono że zawaleniu uległ dach budynku gospodarczego, nieużytkowanego - bez inwentarza. Budynek nie wyposażony w instalacje użytkowe. Dokonano zabezpieczenia terenu przed dostępem osób postronnych oraz poinformowano Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Brzesku - informuje mł. kpt. Dominik Machał, oficer prasowy KP PSP w Brzesku.

Straż pożarna przypomina zarządcom obiektów o obowiązku odśnieżania dachów. Jeden metr sześcienny mokrego śniegu może ważyć nawet 900 kg.

ac / fot. PSP w Krakowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821