Jak zapobiec alergii wywołanej przez kosmetyki do pielęgnacji?
access_time 2021-10-29 10:47:00
Alergia może pojawić się niespodziewanie. Czasami nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki składnik zadziała na naszą skórę w nieodpowiedni sposób. Właśnie dlatego warto mieć to na uwadze za każdym razem, kiedy testujemy nowy produkt. Skutki alergii zauważymy od razu po nałożeniu preparatu. Ale czy można zapobiec pojawieniu się objawów?

Czym jest alergia na kosmetyki?

Alergia na kosmetyki to niechciana reakcja skóry występująca po zaaplikowaniu danego produktu. Charakterystyczne objawy widoczne będą od razu po zastosowaniu preparatu. Warto mieć na uwadze, że niektóre substancje aktywne używane w kosmetologii nie sprawdzają się u każdego, dlatego też istnieje ryzyko, że będą one powodem tego, że na skórze wystąpi wysypka. Alergia na konserwanty, substancje zapachowe, metale, roślinne składniki czy barwniki po prostu może wystąpić. Istnieją jednak proste metody, dzięki którym sprawdzimy, czy dany produkt jest dla nas bezpieczny. Tylko jak rozpoznać, że mamy do czynienia z alergią?

Jak rozpoznać alergię?

Jeżeli wystąpi u nas alergia, to zobaczymy na skórze objawy tak zwanego wyprysku kontaktowego lub zapalenia skóry. Oznacza to, że miejsce, które ma styczność z uczulającą substancją, zacznie być dla nas problematyczne: wystąpi między innymi zaczerwienienie, ale też suchość. Charakterystyczny jest także świąd, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak drapanie jest niewskazane. W trudniejszych przypadkach na skórze pojawiają się nawet nieestetyczne pęcherze i towarzyszy im wysypka. Alergia, która nie ustępuje, na pewno nie jest pożądanym zjawiskiem. W takim przypadku powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. 

Jak zapobiegać alergii, którą wywołują kosmetyki?

Jeżeli wiemy już, że nasza skóra jest szczególnie wrażliwa, warto poszukać sposobów na to, aby uniknąć reakcji alergicznej na kosmetyki. W tym celu, przed aplikacją produktu, warto wykonać próbę uczuleniową, która pozwoli nam określić, czy preparat może być przez nas bezpiecznie stosowany. W tym celu wybieramy na przykład skórę na nadgarstku lub za uchem. Właśnie tam nakładamy niewielką ilość kosmetyku i czekamy minimum 24 godziny. Jeżeli w tym czasie nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, możemy spróbować dołączyć produkt do codziennej pielęgnacji. W takim przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest znacznie mniejsze. 

Gdy rozpoznamy substancję, która wywołuje u nas alergię, powinniśmy zrezygnować z jej stosowania. Czytajmy składy produktów, sięgajmy po wersje hipoalergiczne i starajmy się unikać częstej zmiany produktów pielęgnacyjnych. Wybierajmy te, które są już sprawdzone lub których skład jest dla nas bezpieczny. Wielu producentów tworzy specjalne linie produktów przeznaczone właśnie dla osób zmagających się z alergiami skórnymi. Pozbawione są między innymi substancji zapachowych, które bardzo często wywołują niepożądane reakcje.

Może się wydawać, że w tym przypadku stosowanie kosmetyków naturalnych będzie najlepszym rozwiązaniem. Czy rzeczywiście tak jest? Otóż u wielu konsumentów jest wręcz odwrotnie. Warto pamiętać, że prosty skład nie oznacza, że dany produkt nas nie uczuli. Często użyte zostanie większe stężenie naturalnej substancji, a to nie jest pożądane w przypadku skóry alergicznej. Niektóre syntetyczne zamienniki okazują się bezpieczniejsze i lepiej tolerowane.

Dbanie o skórę wrażliwą – podsumowanie

Podsumowując – najlepszym sposobem na walkę z alergią jest po prostu unikanie tych czynników, które ją wywołują. Jakich? To kwestia indywidualna, chociaż istnieją grupy składników szczególnie niekorzystne dla osób zmagających się z reakcjami alergicznymi. Aby sprawdzić, czego powinniśmy się wystrzegać, warto udać się na profesjonalne testy alergologiczne (nazywane też płatkowymi). Wyniki mogą być dla nas niezwykle pomocne przy układaniu codziennej pielęgnacji oraz podczas podejmowania decyzji o profesjonalnych zabiegach w salonie kosmetycznym (na początku wizyty powinien zostać przeprowadzony wywiad wykluczający użycie składników, na które mamy uczulenie).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821