Restrukturyzacja - jak ochronić swoją firmę przed niewypłacalnością?
access_time 2021-10-01 11:15:00
Problemy finansowe mogą spotkać każdą firmę. Niestety, wraz z początkiem pandemii koronawirusa bardzo wiele przedsiębiorstw wpadło w kłopoty, które w najgorszym wypadku mogą nawet doprowadzić do ogłoszenia upadłości.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi postępowanie restrukturyzacyjne, które może okazać się ratunkiem dla firm, mających poważne problemy finansowe.

  1. Czym jest restrukturyzacja?

  2. Czym jest upadłość?

  3. Kto może wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne?

  4. Pomoc w sprawach restrukturyzacji i upadłości firmy.

Zastanówmy się, czym jest restrukturyzacja.

Czym jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja jest pojęciem bardzo złożonym, które łączy w sobie wiele działań i procesów. Odnosi się ono do zmian, jakie wprowadzane są w organizacji i strukturze firmy. Zmiany te mają na celu ochronę przed koniecznością ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.

Dokładne działania określa prawo restrukturyzacyjne, które również wyróżnia cztery rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego:

  • postępowanie układowe,

  • postępowanie sanacyjne,

  • przyspieszone postępowanie układowe,

  • postępowanie o zatwierdzenie układu.

W wyniku walki z kryzysem, związanym z pandemią koronawirusa wprowadzono także uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które ma być wsparciem dla przedsiębiorstw w tym trudnym czasie. Jego celem jest ułatwienie procesu restrukturyzacji wszystkim firmom oraz ochrona ich przed upadkiem.

Czym jest upadłość?

Ogłoszenie upadłości jest trudnym momentem dla każdej firmy, znajdującej się w tarapatach finansowych. Jest to procedura, która stosowana jest w momencie niewypłacalności zadłużonego przedsiębiorstwa. Polega ona na złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości oraz dochodzeniu praw przez wierzycieli firmy. Niewypłacalność z kolei oznacza, że osoba lub firma zadłużona nie reguluje wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Ogłoszenia upadłości dłużnika to bardzo trudny temat, ale odpowiedni specjalista wyjaśni, jak sobie z tym poradzić.

Kto może wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne?

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego zależy przede wszystkim od dłużnika. Zatem to właśnie firma powinna zainicjować cały proces, składając odpowiedni wniosek. O wszczęciu postępowania decyduje jednak sąd. Warto zwrócić się także o pomoc do specjalistów w zakresie prawa restrukturyzacyjnego, którzy mogą wskazać, jakie kroki należy podjąć, aby działania w postępowaniu restrukturyzacyjnym przyniosły pożądane skutki.

Pomoc w sprawach restrukturyzacji i upadłości firmy.

Ze względu na skomplikowanie, jakim charakteryzuje się restrukturyzacja firmy, starające się walczyć z kryzysem powinny korzystać z pomocy profesjonalistów. Aby cały proces przebiegł sprawnie i był w pełni zgodny z prawem, warto zwrócić się do prawników, posiadających wykształcenie w zakresie prawa restrukturyzacyjnego. Przykładowo,  Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR posiada w swoich szeregach osoby, z licencją doradcy restrukturyzacyjnego. Odpowiednia wiedza i wykształcenie prawników jest dla firmy gwarancją najlepszego wsparcia i pomocy w tak trudnej chwili, jaką jest walka o przyszłość przedsiębiorstwa. Wsparcie osoby wykwalifikowanej pozwala także na wybór najdogodniejszej drogi spośród czterech możliwości postępowania restrukturyzacyjnego.

Restrukturyzacja jest skomplikowanym procesem, który ma jednak na celu powstrzymanie upadłości przedsiębiorstw w kryzysie. Warto zatem korzystać z możliwości, jakie daje i nie odkładać jej na ostatnią chwilę. To właśnie firmy, które wcześniej zaczęły proces restrukturyzacji mają szansę na jej pozytywne zakończenie. Problemy finansowe można pokonać ze wsparciem profesjonalistów i doświadczonych prawników, dlatego nie warto rezygnować, lecz walczyć z nadzieją na lepsze jutro. 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821