22-latek zdewastował zabytkową kapliczkę z figurą Maryi. Grozi mu do 12 lat więzienia
access_time 2023-01-12 10:44:00
22-letni mieszkaniec gminy Szczurowa odpowie przed sądem za zniszczenie przydrożnej kapliczki w Uściu Solnym. Prokuratura przedstawiła mu już zarzuty. Za zniszczenie zabytku, uszkodzenie mienia, występek chuligański i obrazę uczuć religijnych grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

Brzeska policja zatrzymała 22-letniego mieszkańca gminy Szczurowa, który w nocy z 5 na 6 stycznia tego roku zdewastował zabytkową przydrożną kapliczkę w Uściu Solnym, niszcząc znajdującą się w niej figurkę Maryi. Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Brzesku, gdzie usłyszał trzy zarzuty - zniszczenia zabytku (przestępstwo to zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności) uszkodzenia mienia (od 3 miesięcy do 5 lat) oraz obrazy uczuć religijnych (grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat). To jednak nie wszystko. Dodatkowo śledczy uznali, że zachowanie sprawcy było występkiem o charakterze chuligańskim, a to sporo zmienia w kwestii wysokości kary. 22-latek musi się teraz liczyć z surowszym wyrokiem, nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

- Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, wyraził skruchę, a swoje zachowanie próbował usprawiedliwiać tym, że w chwili popełnienia czynu znajdował się w stanie nietrzeźwości - mówi Andrzej Leśniak, prokurator rejonowy w Brzesku.

Wobec 22-latka zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

ac / fot. capuccino.eu

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821