Szpital św. Łukasza w Tarnowie ma nowoczesne urządzenie do szybkiej diagnostyki m.in. sepsy. Kosztowało prawie milion złotych
access_time 2022-11-18 10:45:00
Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza zakupił sprzęt do szybkiej identyfikacji mikroorganizmów, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy. Dzięki spektrometrowi masowemu, diagnoza możliwa jest w ciągu kilkunastu minut.

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W jej przebiegu w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. W walce z sepsą ważne jest szybkie rozpoznanie, a w tym niezwykle pomocne są takie urządzenia jak aparat do identyfikacji mikroorganizmów działający w technologii spektrometrii mas, który niedawno zakupił Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie.

Spektrometr masowy to aparat o wysokiej dokładności i precyzji. Błyskawicznie wykrywa i identyfikuje drobnoustroje, takie jak bakterie, drożdże i pleśnie, pozwalając na skrócenie diagnostyki z kilkunastu godzin do kilkunastu minut i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak informują władze szpitala, dzięki nowemu urządzeniu o ok. 80 procent spadną też koszty wykonywania badań (w porównaniu do innych metod).

Aparat kosztował prawie milion złotych. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Warto dodać, że to jedyny taki sprzęt w Tarnowie i regionie. Najbliższy szpital dysponujący spektrometrem masowym znajduje się w Krakowie.

ac / fot. archiwum szpitala im. św. Łukasza

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821