Na co należy zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?
access_time 2022-10-27 11:00:00
Poszukiwania mieszkania mogą zajmować wiele czasu i kosztować dużo energii. Wiele zależy od tego, czy odpowiednio przygotujesz się do tego procesu. Chcesz mieć pewność, że zakup wybranego lokalu będzie trafną inwestycją? Poznaj kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, typując nieruchomości do obejrzenia.

Rodzaj zabudowy i lokalizacja – gdzie chcesz mieszkać?

Mieszkania powstają w ramach różnych inwestycji. Możesz zdecydować się na lokal w wieżowcu lub przeciwnie – w niskim, np. trzykondygnacyjnym budynku. W ostatnich latach zapewniająca mieszkańcom prywatność kameralna zabudowa cieszy się coraz większą popularnością. Przykładem mogą być mieszkania na sprzedaż Olkusz.
 

Duże znaczenie dla tego, jak komfortowe jest mieszkanie, ma też jego lokalizacja, której kryteria wyboru są kwestią indywidualną. Możesz zdecydować się na mieszkanie:
 

  • w centrum miasta – to dobry wybór, gdy masz rodzinę, a Twoje dzieci są w wieku szkolnym i nie chcesz tracić
    czasu na dojazdy,

  • na obrzeżach miasta – gdy cenisz sobie kontakt z naturą i pracujesz zdalnie, dzięki czemu zamieszkanie w pobliżu
    miejsca pracy nie jest priorytetem.
     

Bez względu na preferowaną lokalizację zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Od jego zapisów zależy m.in. to, czy wartość Twojego mieszkania po kilku latach nie spadnie. Może się tak stać choćby wówczas, gdy w pobliżu zostanie zrealizowana uciążliwa inwestycja, np. ferma hodowlana czy wysypisko śmieci.
 

Metraż i koszty utrzymania – na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić?

Zanim przystąpisz do przeglądania ogłoszeń, sprecyzuj swojego oczekiwania względem nieruchomości. Pomocne będzie udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
 

  • jaki metraż powinno mieć mieszkanie – jeżeli planujesz założyć rodzinę, weź to pod uwagę i uwzględnij przyszłe potrzeby,

  • ile pomieszczeń powinno być w lokalu – w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego sprawdź, czy technicznie możliwe będzie np. połączenie dwóch małych pomieszczeń w jedno,

  • czy do mieszkania powinno przynależeć miejsce parkingowe lub komórka – jeżeli korzystasz z samochodu lub roweru, będzie to konieczność.
     

Zakup mieszkania to na tyle duży wydatek, że wielu nabywców jest zmuszonych skorzystać z oferty banku. To jednak nie wszystko – pozostaje kwestia kosztów utrzymania nieruchomości przez okres jej eksploatacji. Przeglądając oferty, zwróć uwagę na informacje o wysokości czynszu. Niektóre lokale, którymi się zainteresujesz (zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego), mogą być lokalami bezczynszowymi.
 

Stan budynku i mieszkania – czy konieczny jest remont?

Wilgoć, pęknięcia ścian czy wymagająca wymiany stolarka okienna – te defekty wcale nie muszą oznaczać usunięcia mieszkania z listy „do obejrzenia”. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zakup takiego lokalu, musisz uwzględnić koszty jego remontu. Kłopot w tym, że przeznaczony na ten cel budżet łatwo przekroczyć – niektóre usterki ujawniają się dopiero
na etapie prac.
 

Stan techniczny mieszkania to kwestia, którą musisz się zainteresować nawet wówczas, gdy pochodzi ono z rynku pierwotnego. Nowy lokal również może mieć różne mankamenty, np. nierówne podłogi, krzywe ściany czy niepoprawnie wykonaną instalację wodno-kanalizacyjną. Jeżeli nie zgłosisz usterek przy odbiorze, później pozostanie Ci usunięcie ich we własnym zakresie.
 

Częstym błędem osób poszukujących mieszkania jest skoncentrowanie się wyłącznie na stanie samego lokalu. Tymczasem warto też obejrzeć budynek. Jeżeli prezentuje się on dobrze (jest zadbany) i do tego jest ocieplony, to może to oznaczać niższy czynsz.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821