Twórczość Grupy Krakowskiej w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie
access_time 2022-10-11 10:44:00
W siedzibie Muzeum Okręgowego otwarto wystawę prezentującą twórczość Grupy Krakowskiej - młodych i nieprzeciętnych artystów międzywojennej Polski, których połączył bunt wobec otaczającej rzeczywistości.

Grupa Krakowska to jedno z najciekawszych polskich zjawisk artystycznych XX w. Jej początki związane były ze skandalem wywołanym przez grupę studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyłamanie się z akademickiej tradycji malowania wzbudziło niechęć profesorów, a zaangażowanie polityczno-społeczne studentów o lewicujących poglądach jeszcze bardziej pobudziło konflikt wewnątrz uczelni. Dla Stanisława Osostowicza, Leopolda Lewickiego oraz Franciszka Jaźwieckiego skończył się on zawieszeniem, ale jednocześnie umocnieniem więzi artystycznych, które w 1933 roku przerodziły się w Grupę Krakowską. Z czasem do zbuntowanej trójki dołączyli: Maria Jarema, Jonasz Stern oraz Adam Marczyński.

II wojna światowa rozproszyła grupę, ale jej tradycje do pewnego stopnia kontynuowała Grupa Młodych Plastyków skupionych wokół Podziemnego Teatru Eksperymentalnego, założonego przez Tadeusza Kantora w 1942 r. - m.in. Tadeusz Brzozowski, Kazimierz Mikulski, Jerzy Nowosielski i Jerzy Skarżyński. Jej największym manifestem była I Wystawa Sztuki Nowoczesnej, zorganizowana na przełomie 1948 i 1949 r. Natomiast wyrazem konsolidacji środowiska było zawiązanie w 1957 roku II Grupy Krakowskiej. Oprócz Tadeusza Kantora w jej skład weszli członkowie grupy przedwojennej (Maria Jarema, Jarema, Adam Marczyński i Jonasz Stern) oraz m.in. Tadeusz Brzozowski, Jerzy Nowosielski, Karol Pustelnik, Marian Warzecha, Teresa Rudowicz, Jerzy Kałucki, Jerzy Bereś, Jan Tarasin, Alfred Lenica, Marek Piasecki, Wanda Czełkowska i Kazimierz Mikulski.

Na wystawie pn. „Artyści Grupy Krakowskiej w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie” zaprezentowano ponad 30 prac - obrazy i rzeźbę, które pochodzą z kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Eksponowane dzieła powstały zarówno przed oficjalnym zawiązaniem się II Grupy Krakowskiej, jak i w czasie jej trwania. Wyjątkiem jest obraz Stanisława Osostowicza "Dziewczyna z kozą", reprezentujący okres I Grupy Krakowskiej.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do niedzieli, 13 listopada.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821