Dwór w Radlnej w rękach gminy Tarnów. Co dalej ze zrujnowanym zabytkiem?
access_time 2022-10-06 16:33:00
Po pięciu latach starań, gmina Tarnów została właścicielem zabytkowego dworku w Radlnej. Władze samorządu odkupiły budynek wraz z ponadhektarową działką od Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie po okazyjnej cenie 150 tys. zł. Obiekt ma być w przyszłości zagospodarowany na cele kulturalno-społeczne.

Dwór w Radlnej pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, leży na ponadhektarowej działce, a wizualnie odwołuje się do tradycji włoskiej willi renesansowej. Niegdyś należał do książęcej rodziny Sanguszów; po wojnie Sanguszko przepisał go jednak na własność należącego do jezuitów Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej p.w. św. Stanisława Kostki w Krakowie. Jak można przeczytać na stronie internetowej gminy Tarnów, jeszcze przed II wojną światową w folwarku prowadzona była hodowla zarodowa świń. We wrześniu 1939 roku przez krótki czas stacjonowało tam dowództwo 24 dywizji piechoty Wojska Polskiego, a później znajdował się tam niemiecki obóz pracy przymusowej. Po wojnie natomiast folwark znacjonalizowano i utworzono w nim PGR z biurami spółdzielni rolniczej oraz mieszkaniami dla pracowników.

- Jestem zadowolony, że dwór przeszedł w ręce gminy Tarnów, użytkownika, który będzie o niego dbał i naprawi to, co zostało zepsute. Obiekt i teren wokół niego zostały zrujnowane, popsute, zdewastowane. Nie robiono żadnych napraw ani poprawek, doprowadziło to do całkowitej ruiny byłego dworku - mówi Jan Kazibudzki, wieloletni sołtys miejscowości, a kiedyś pracownik i dyrektor tamtejszego PGR-u. - Chciałbym doczekać czasów, aż będzie służył ludziom, kiedy jego historia znowu będzie żywa - dodaje.

Gminne starania o zakup dworu trwały pięć lat i zakończyły się sukcesem. Samorząd nabył dworek wraz z działką za okazyjną kwotę niespełna 150 tys. zł. - Dziękuję Związkowi Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie, od którego odkupiliśmy budynek, że nie patrzył na tę transakcję biznesowo, a społecznie - zaznacza wójt gminy Grzegorz Kozioł. - To piękny budynek, który ma ogromny potencjał, by po renowacji stanowić dumę gminy Tarnów. Jednak jego odrestaurowanie nastąpi wtedy, gdy uda się nam pozyskać środki zewnętrzne - podkreśla wójt.

O ostatecznym przeznaczeniu zabytku, po konsultacjach społecznych zadecydują mieszkańcy wraz z radnymi gminy Tarnów.

ac / fot. gmina Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821