Weekend z Tomaszem Tomaszewskim w TCK
access_time 2022-10-05 10:06:00
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Tomaszewskim, profesjonalnym fotografem, z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem współpracy z międzynarodowymi i polskimi tytułami prasowymi, w tym ponad dwadzieścia lat z „National Geographic Magazine”. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 7 października o godz. 18 w Galerii TCK. Z kolei w weekend Tomaszewski poprowadzi warsztaty fotograficzne.

- Podnoszę aparat do oka i wybieram fragment świata. Intuicyjnie, może trochę rozumowo, ale na pewno z przekonaniem, że niczego nie udaję, że jestem sobą. Wtedy właśnie dźwięk wyzwalanej migawki odczuwam jako zdumiewającą przyjemność i radość, którym towarzyszy potrzeba zapamiętania czegoś istotnego, zaskakującego i niepospolitego. Tak wybrany kadr staje się niejako całym światem, a ja odkrywam, że jest on nie tylko dziwniejszy niż sobie wyobrażałem, ale dziwniejszy niż mogę sobie wyobrazić - mówi o fotografowaniu Tomasz Tomaszewski.

Spotkanie autorskie z wybitnym fotografem odbędzie się w Galerii TCK w piątek 7 października o godz. 18 - w otoczeniu najnowszej jego wystawy „Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś”. Wstęp na spotkanie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Ekspozycja, na którą składa się kilkadziesiąt fotografii, prezentowana będzie w dniach od 8 do 29 października.

Z kolei w weekend (8-9 października), Tomasz Tomaszewski poprowadzi warsztaty fotograficzne „Jak powstają fotografie, które wszyscy pragniemy zapamiętać”. Przeznaczone są one dla entuzjastów, posiadających podstawową wiedzę na temat fotografii, opanowali zagadnienia techniczne i poszukują sposobów, aby wyzwolić się z prostego dokumentowania rzeczywistości, zastępując zwykłe zdjęcia fotografiami intrygującymi. Takimi, które prowadzą do refleksji, dają bodziec naszej wyobraźni i wywołują wrażenie obcowania z obrazem oryginalnym, godnym zapamiętania.

Wydarzenie jest częścią przedsięwzięcia „Wrota Kultury” – projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny i sfinansowanego ze środków Funduszy Norweskich.

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue. Wydał kilka książek autorskich oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce, a także laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

ac, źródło TCK

Lubisz fotografować?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821