Wystawa "Utropa" Kamila Kukli otwarta. Zobacz zdjęcia z wernisażu
access_time 2022-09-18 13:11:00
Surrealistyczne, intrygujące, mocno sugestywne i unikatowe. W Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać najnowsze prace Kamila Kukli. Wernisaż wystawy "Utropa" z udziałem artysty odbył się w sobotni wieczór.

Na prezentowaną w przestrzeniach Pałacyku Strzeleckiego wystawę "Utropa" składają się najnowsze prace artysty, malowane w ostatnich dwóch latach. Cechuje je wyraźna zmiana w stosunku do dotychczasowego dorobku. Część z nich powstała w wyniku drapania farby, nie brakuje też kompozycji figuralnych. W swoich nowych obrazach Kamil nierzadko inspiruje się też zdjęciami własnymi oraz znalezionymi w internecie, a będącymi już częścią zbiorowej wyobraźni, np. drutu kolczastego z polsko-białoruskiej granicy czy stopy zamarzniętego uchodźcy.

Tytułowa Utropa to słowo, które ma prasłowiańskie źródła, ale wciąż funkcjonuje w języku śląskim. Pierwotnie oznaczało dziurę w ziemi, która mogła służyć jako więzienie. Osoba trzymana w takiej jamie doznawała poniżenia i cierpienia, co z czasem zaczęto nazywać utrapieniem. Językoznawcy wskazują też na prasłowiańskie „torpit”, które oznacza czynność dręczenia, męczenia, zadawania bólu i niekończącą się udrękę. Słowo w naturalny sposób ewoluowało; lokalnie występuje jeszcze mutacja utrop, będąca nie tylko odpowiednikiem utropieńca (osoby, która jest przyczyną utrapienia), ale też kogoś z fizyczną niedoskonałością - pokraki, niezdary, paskudy.

Wystawę można oglądać do 16 października.

Kamil Kukla urodził się w roku 1989 w Tarnowie. Jest malarzem, twórcą grafik cyfrowych oraz muzyki eksperymentalnej. W 2013 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a rok później rozpoczął prowadzenie zajęć na Wydziale Sztuki obecnej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. W 2017 roku przebywał na dwóch rezydencjach artystycznych – w MeetFactory w Pradze oraz Dukley Art Center w Kotorze w Czarnogórze. W 2016 roku został laureatem Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji konkursu. W 2018 był finalistą Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart, a w 2020 zdobył Grand Prix VII Salonu BWA Tarnów. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Dodajmy, że w sobotę w BWA otwarta została również wspólna wystawa Bartka Buczka i Dominika Ritszela, zatytułowana "Koks story"

fot. T. Schenk

Bywasz na wystawach w tarnowskim BWA?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821