Dzień Sybiraka i 83. rocznica inwazji ZSRR na Polskę. Obchody w Tarnowie
access_time 2022-09-18 11:12:00
17 września w Tarnowie odbyły się uroczystości w ramach 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Pamięć zesłanych na Sybir uczciły władze miasta, związki kombatanckie, Towarzystwo Miłośników Lwowa Kresów Południowo-Wschodnich, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, służby mundurowe i młodzież z XVI Liceum Ogólnokształcącego i mieszkańcy miasta.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy i zapalenia znicza na symbolicznej mogile Sybiraków na Starym Cmentarzu. W samo południe w Bazylice Katedralnej odprawiona została msza św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

17 września 1939 r., wypełniając ustalenia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop - Mołotow, Związek Sowiecki sprzymierzył się z Niemcami hitlerowskimi i bez wypowiedzenia wojny dokonał agresji na Polskę. Od tego dnia rozpoczęły się mordy na polskich oficerach i inteligencji, w których oprócz oddziałów wojska oraz NKWD, uczestniczyli przedstawiciele mniejszości narodowych II RP (Białorusini, Ukraińcy, Żydzi). Sowiecka agresja zapoczątkowała też masowe wywózki naszych rodaków w głąb ZSRR. Wielu z nich zostało na „nieludzkiej ziemi” na zawsze. Obchodzony 17 września Dzień Sybiraka ma upamiętniać wszystkich Polaków, którzy zginęli na zesłaniu, którym udało się po tułaczce powrócić do kraju, oraz tych, którzy pozostali w miejscu zesłania.

ac / fot. P. Topolski, archiwum starostwa powiatowego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821