Nowi patroni tarnowskich ulic, skwerów i alei. Jednym z nich jest Krzysztof Penderecki
access_time 2022-09-16 11:21:00
Podczas czwartkowej sesji, członkowie rady miejskiej podjęli uchwałę w sprawie nadania nazw bezimiennym ulicom, skwerom i alei w Tarnowie. W ten sposób uhonorowano maestra Krzysztofa Pendereckiego, Janusza Terleckiego, Deborę Wechsler, Stefana Syrka i Ryszarda Marka.

Imię Krzysztofa Pendereckiego nosi aleja biegnąca w kierunku północnym od Ronda Niepodległości do Ronda Jana Głuszaka „Dagaramy”. Penderecki to jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Światowy rozgłos przyniosły mu utwory awangardowe z lat 60., takie jak „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Wśród jego późniejszych kompozycji znalazły się m.in. symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” skomponowana na specjalne zamówienie z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta oraz inspirowane rodzimą historią i kulturą „Polskie Requiem”. Jego muzyka trafiła również do filmów znanych hollywoodzkich reżyserów: Stanley'a Kubricka, Davida Lyncha czy Martina Scorsese. Zmarł w 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.

Patronów mają też dwie bezimienne dotąd ulice w Mościcach. Ulica znajdująca się nieopodal Miejskiego Domu Sportu zyskała imię Ryszarda Marka - zawodnika „Jaskółek” w latach 1962-1967, a także trenera drużyn młodzieżowych w latach 1967-2007, wieloletniego szkoleniowca i wychowawcy wielu pokoleń młodzieży tarnowskiej Unii. Dla upamiętnienia tej postaci organizowane są również w mieście coroczne memoriały dla młodych zawodników.

W pobliżu Traugutta i nowej ulicy Ryszarda Marka, znajduje się też ulica, której nadano nazwę Janusza Terleckego - zasłużonego działacza sportowego i długoletniego prezesa sekcji tarnowskiej piłki ręcznej, z którą był związany od 1978 roku. W ubiegłym roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w tej dyscyplinie sportu. Podczas uroczystości, która odbyła się w Sali Lustrzanej wręczono mu Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”. Terlecki zmarł w marcu tego roku, w wieku 98 lat.

Skwer przy Urzędzie Miasta Tarnowa na Nowej 4 nosi teraz nazwę Debory Wechsler - filantropki i dobrodziejki gminy żydowskiej; fundatorki szpitala żydowskiego w Tarnowie. Jej nagrobek znajduje się na cmentarzu żydowskim.

Swój skwer przy ul . Waryńskiego ma też Stefan Syrek - legionista i działacz społeczny. W I Brygadzie Legionów przeszedł cały szlak bojowy; walczył też w wojnie polsko - bolszewickiej, za co odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po powrocie do Tarnowa pracował jako komornik sądowy, pełnił też funkcję prezesa Związku Legionistów Polskich. Po wybuchu wojny działał w Komitecie Cywilnej Obrony Miasta i był komendantem policji. Opuścił Tarnów jako ostatni przedstawiciel władz miejskich, a później został wzięty do sowieckiej niewoli. Po powrocie do miasta, wstąpił do ZWZ; w maju 1940 roku został aresztowany przez gestapo i uwięziony, a następnie wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie 7 sierpnia 1942 roku został zamordowany. W obozie miał numer 238.

ac / fot. P. Topolski

Podoba ci się nazwa ulicy, przy której mieszkasz?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821