Coraz mniej kandydatów do kapłaństwa. W tarnowskim seminarium rozpocznie formację 14 mężczyzn
access_time 2022-09-15 10:11:00
Zakończyła się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W tegorocznym naborze zgłosiło się 20 kandydatów, z czego 14 zostało przyjętych.

W tym roku studia i formację na pierwszym roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie rozpocznie 14 młodych mężczyzn. To o 2 seminarzystów mniej niż w zeszłym roku i 12 mniej niż w roku 2020. Warto zauważyć, że jeszcze dziewięć lat temu seminarium miało prawie 50 początkujących alumnów.

Tradycyjnie egzamin odbywał się w dwóch turach - lipcowej i wrześniowej. W gronie kandydatów do kapłaństwa są głównie tegoroczni maturzyści, ale nie brakuje też mężczyzn, którzy studiowali na innych kierunkach, bądź już pracowali, ale dla sutanny zrezygnowali z dotychczasowego życia. Jeden z nich ma ponad 40 lat i będzie się przygotowywał do kapłaństwa w Łodzi, gdzie znajduje się Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Dotychczas formacje przyszłych kapłanów rozpoczynały się w Błoniu koło Tarnowa. W tym roku wyjątkowo będzie to budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. - Wyjątkowo ten etap propedeutyczny rozpoczną w głównym budynku seminarium ze względu na to, że w Błoniu nadal gościmy uchodźców z Ukrainy. Chcemy, żeby oni nadal tam mieszkali, żeby ta przestrzeń była jeszcze na jakiś czas im oddana. My sobie poradzimy tutaj w Tarnowie, więc przyjmujemy pierwszy rok w głównym budynku - tłumaczy cytowany przez KAI ks. Jacek Soprych, rektor WSD.

Nowo przyjęci kandydaci do kapłaństwa przyjadą do seminarium 17 września, pozostali klerycy tydzień później, natomiast inaugurację roku akademickiego zaplanowano na 26 września.

ac / KAI / fot. YouTube

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821