Wyjątkowe wydarzenie na koniec lata. Seans filmu niemego "Bestia" z muzyką na żywo
access_time 2022-09-14 14:33:00
W ostatni dzień lata Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do amfiteatru na film “Bestia” Aleksandra Hertza z 1917 roku. Uzupełnieniem niemego kina będzie muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego.

W ostatni dzień lata (23 września) w tarnowskim Amfiteatrze Letnim zaplanowano wyjątkowe wydarzenie - seans filmu niemego połączony z taperowaniem. Widzowie będą mogli obejrzeć “Bestię” w reż. Aleksandra Hertza - niemy, polski film fabularny z 1917 roku, w którym główną rolę zagrała słynna Pola Negri. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. Początek o godzinie 19. Wstęp jest bezpłatny.

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów - kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. 14 maja nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta OLS THE KID, która jest hołdem dla twórczości Chaplina i inspirowana jest filmem "Brzdąc", którego stulecie premiery przypadało na 2021 rok.

Film „Bestia” w reż. Aleksandra Hertza opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego - młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Talent Negri został szybko zauważony za zachodnią granicą - najpierw podbiła Niemcy, a w 1922 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures i wyjechała do Hollywood. Wielkie powodzenie Poli Negri za oceanem wykorzystał dystrybutor Jesse A. Levinson, który kupił „Bestię”, dokonał jej nieznacznej przeróbki i przedstawiał jako „The Polish Dancer”. Eksport filmu do Stanów Zjednoczonych pozwolił zachować obraz do dnia dzisiejszego (wszystkie polskie kopie zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny). Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.

Planowane w Amfiteatrze Letnim wydarzenie jest częścią przedsięwzięcia „Wrota Kultury” - projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny. Sfinansowano je ze środków Funduszy Norweskich.

ac / źródło fot. materiały prasowe TCK

Nieme kino z muzyką na żywo to:

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821