Juhas przeszedł na emeryturę. Policyjny pies będzie teraz odpoczywał w domu swojego opiekuna
access_time 2022-09-14 13:22:00
Patrolował ulice, tropił przestępców, poszukiwał zaginionych, pomagał w zabezpieczaniu meczów i innych imprez masowych, teraz jednak musi odpocząć. Juhas - bo o nim mowa - to zasłużony pies policyjny, który właśnie zakończył służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie. Emeryturę spędzi w domu swojego dotychczasowego opiekuna.

Po 7 latach kariery w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie, na psią emeryturę przeszedł 9-letni owczarek niemiecki o imieniu Juhas. Z okazji zakończenia służby dostał pamiątkowy medal, kość, liczne psie zabawki i smakołyki. Prezenty i podziękowania od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona dla opiekuna psa służbowego wręczyła podinsp. Aneta Giżyńska - zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Krakowie.

Juhas policyjną służbę rozpoczął od 5-miesięcznego przeszkolenia, prowadzonego pod nadzorem instruktorów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Ukończył je z wynikiem bardzo dobrym. W 2015 roku trafił pod opiekę przewodnika, którym został asp. szt. Bartłomiej Fiszbain. Od tego czasu wspólnie pełnili służbę w Komedzie Miejskiej Policji w Tarnowie.

- Juhas ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in. odnalezienie zaginionego mężczyzny który chciał popełnić samobójstwo - mężczyzna został odnaleziony przez psa na terenie ogródków działkowych. Juhas ustalił także trasę ucieczki sprawcy kradzieży i odnalazł skradzioną torebkę wraz z dokumentami. Asp. sztab. Bartłomiej Fiszbain użył swojego psa służbowego także do tropienia sprawcy kolizji, który porzucił swój samochód i uciekł, jednak w wyniku tropienia kierujący został zatrzymany. Juhas wytropił ślady, które pozostawił po sobie sprawca włamania do domu jednorodzinnego. Zabezpieczone ślady obuwia przyczyniły się później do wytypowania i zatrzymania przestępcy. Juhas również trenował i uczestniczył w Wojewódzkich Kynologicznych Mistrzostwach Policji - wylicza asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Policyjny pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm w 2021 roku, zwierzę po wycofaniu ze służby pozostaje na terenie swojej jednostki, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki ma jego dotychczasowy przewodnik. Opiekun otrzymuje wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonoga, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych oraz leczenia.

ac / fot. KMP w Tarnowie

Masz psa?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821