Ciężkowice coraz bliżej uzdrowiska. Z odwiertu "Ignacy" wytrysnęła woda mineralna
access_time 2022-09-13 12:33:00
Z odwiertu "Ignacy" w Ciężkowicach wytrysnęła woda mineralna. Z badań wynika, że jest bardziej zmineralizowana niż ta, która wypływa ze źródła w Rakutowej. Gmina Ciężkowice może teraz z optymizmem planować kolejne kroki w drodze do uzyskania przez miejscowość statusu uzdrowiska.

Prace przy odwiercie "Ignacy" tuż obok otwartego przed rokiem Parku Zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza, prowadzone są od lipca. Inwestycja pochłonęła 10,6 mln zł, jednak - jak się okazuje - warto było wiercić. Na głębokości 1000 metrów dokopano się do pokładów mineralnej wody, która może być wykorzystywana w celach leczniczych. Wstępne wyniki badań potwierdziły, że z ujęcia wypłynęła woda o mineralizacji ok. 20 g/l (dla porównania woda z Rakutowej ma mineralizację 12 g/l). Z kolei wydajność złoża, z którego woda wypływa po własnym ciśnieniem wynosi ponad 1 m3/h.

- Sprawozdanie z badań wykazało, że woda mineralna z otworu "Ignacy" jest bardziej zmineralizowana niż na Rakutowej. Wynika to głównie z większej zawartości sodu i chlorków. Reszta oznaczonych składników jest zadziwiająco zbieżna z wodą na Rakutowej a to oznacza, że mamy do czynienia z wodą leczniczą - poinformował Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.

- Przydatność wody do wodolecznictwa zostanie ustalona i potwierdzona w toku późniejszych badań, jednak patrząc na wyniki z badań i opinie lekarskie porównywalnej wody z Rakutowej śmiało można już dziś powiedzieć, że woda z odwiertu "Ignacy" będzie wykorzystywana do kąpieli leczniczych - dodaje burmistrz.

Prace przy odwiercie potrwają do końca roku. W najbliższym czasie zaplanowano orurowanie odwiertu i montaż kolumny filtracyjnej. Po zakończeniu wiercenia wykonuje się pompowanie oczyszczające. Dopiero wtedy zostaną przeprowadzone kluczowe badania i testy, powstanie też dokumentacja hydrogeologiczna ustalająca zasoby eksploatacyjne ujęcia wód leczniczych.

ac / fot. archiwum gminy Ciężkowice

Czy Ciężkowice powinny posiadać status uzdrowiska?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821