Chcesz przechytrzyć raka? Badaj się. W szpitalu im. św. Łukasza rusza program badań w kierunku wykrywania raka płuca
access_time 2022-09-05 10:00:00
Szpital Wojewódzki im. św. Łukasz w Tarnowie rozpoczął realizację X edycji programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”. Od jutra rusza także program bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka płuca.

Nowotwory złośliwe to - po chorobach układu krążenia - druga główna przyczyna zgonów Polaków. Co więcej, dotychczasowe trendy epidemiologiczne wskazują, że w obecnym stuleciu wysuną się na pierwsze miejsce w tym niechlubnym zestawieniu.

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie właśnie rozpoczął realizację kolejnej edycji programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce" pod hasłem „Przechytrzyć raka”. - To hasło towarzyszy programowi od samego początku i nawiązuje do tego, na co musimy zwrócić uwagę, aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem - zmodyfikować w kierunku prozdrowotnym dotychczasowy styl życia, a więc wyeliminować nałóg palenia, walczyć z otyłością, nadużywaniem alkoholu, nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV i siedzącym trybem życia, ale też zwiększyć świadomość objawów najczęstszych nowotworów złośliwych, a przez to pozwolić wcześnie rozpoznać raka i skutecznie go leczyć - mówi Anna Czech, dyrektor szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

Celem programu jest poprawa wykrywalności nowotworów w Małopolsce na wczesnym etapie ich rozwoju poprzez prowadzenie działań edukacyjnych, zwiększających świadomość potencjalnych pacjentów z korzyści płynących z uczestnictwa w badaniach przesiewowych i szczepieniach ochronnych.

- Główny nacisk jest położony na edukację społeczeństwa, dlatego że jeśli człowiek nie jest wyedukowany, jeżeli nie wie, po co ma przyjść na badania profilaktyczne, to na nie nie przyjdzie, bo mu się nie będzie chciało - mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie.

Jak dodaje, czujność onkologiczna i badania przesiewowe dają szanse na wykrycie choroby zanim pojawią się odległe przerzuty. Z badań profilaktycznych w kierunku nowotworów najczęściej stosuje się badanie cytologiczne, test PSA, mammografię, badanie skóry i kolonoskopię. - Z kolonoskopią jest gorzej, bo wprawdzie ministerstwo zdrowia ją zaproponowało, natomiast do tej pory umowy nie są podpisane. Mam jednak nadzieję, że wkrótce również kolonoskopia będzie możliwa - dodaje.  

Wzorem lat poprzednich w ramach programu odbędzie się 10 spotkań edukacyjnych, w czasie których uczestnicy wezmą udział w wykładach i dyskusji prowadzonej przez lekarza onkologa. - Uczestnicy naszych spotkań mogą liczyć na profesjonalne, ale jednocześnie podany w bardzo zrozumiały i przystępny sposób informacje na temat wczesnych objawów choroby nowotworowej. Wyleczenie z choroby nowotworowej zależy od wielu różnych składowych - od rodzaju nowotworu, od stanu pacjenta, dostępności do diagnostyki i metod terapeutycznych nowoczesnych leków - to wszystko oczywiście jest bardzo ważne, natomiast najważniejszą rzeczą jest zaawansowanie nowotworu w momencie jego rozpoznania i wdrożenia leczenia. Dlatego my staramy się dotrzeć do jak najszerszej grupy zdrowych osób, które nie mają jeszcze choroby nowotworowej w wywiadzie i uczymy te osoby o wczesnych objawach najczęstszych występujących w Polsce chorób nowotworowych - raka piersi, płuca, przewodu pokarmowego, czy nowotworów ginekologicznych - mówi Maria Srebro, lekarz onkolog ze szpitala im. św. Łukasza - Staramy się też przekazać że nowotwór nie jest wyrokiem, że możliwość wyleczenia z choroby w ogromnym stopniu zależy od samych pacjentów, od ich czujności - dodaje.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkań wkrótce pojawią się na stronach www.lukasz.med.pl oraz www.profilaktykawmalopolsce.pl

W ramach programu aktywny jest również onkologiczny telefon zaufania. Dzwoniąc pod numer +48 501 352 115 każdy może liczyć na bezpłatną poradę lekarza onkologa. Infolinia działa w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 14 do 20, natomiast we wtorek i czwartek w godzinach od 8 do 14.

Program realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego. W tym roku przypada już dziesiąta jego edycja. Do tej pory (w latach 2012-2021) odbyło się w sumie 91 spotkań w 25 miastach, w których wzięło udział blisko 8 tys. osób.

Rusza profilaktyka raka płuca

Warto dodać, że w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie od jutra rusza program badań w kierunku wykrywania raka płuca, który jest niestety jednym z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Ze statystyk wynika, że każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 22 tysięcy nowych zachorowań. Częściej występuje u mężczyzn, chociaż wraz z rosnącą liczbą uzależnionych od nikotyny kobiet, zwłaszcza młodych, również wśród nich coraz częściej się go rozpoznaje.

- Objawy raka płuc w przypadku wczesnego stadium zaawansowania choroby są z reguły niespecyficzne, dlatego nowotwór płuca diagnozowany jest najczęściej przypadkowo podczas wykonywania badania rentgenowskiego bądź tomografii komputerowej z zupełnie innych wskazań. Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie możliwie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy - informuje Anna Czech, dyrektor szpitala.

Program polega na wykonywaniu bezpłatnych badań tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań kierowane będą osoby kwalifikowane przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Z badań skorzystać mogą:
1) osoby w wieku 55–74 lata, które:
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i są aktywnymi palaczami,
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu abstynencji).

2) osoby w wieku 50–74 lata, które:
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i są aktywnymi palaczami,
• mają konsumpcję tytoniu większą lub równą 20 paczkolatom i rzuciły palenie na nie więcej niż 15 lat (dot. ostatniego okresu abstynencji),
oraz
• u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka:
- z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,
- ekspozycja na radon,
- chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,
- osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) miały raka płuca,
chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

Na badania można się rejestrować od wtorku 6 września. Zapisy odbywać będą się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 14.30 pod nr tel. (14) 63-15-862.

ac / fot. T. Schenk

 

Czy u kogoś z twojej rodziny wykryto raka?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821