Ubezpieczenia samochodowe – kalkulator. Dlaczego warto rozszerzyć podstawową polisę?
access_time 2022-09-01 10:00:00
Posiadanie pojazdu wiąże się z ryzykiem powodowania szkód w ruchu drogowym. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku do jednostek policji zgłoszono 22 816 wypadków i 422 627 kolizji. Dzięki odpowiednim ubezpieczeniom uczestnicy tych zdarzeń nie muszą pokrywać kosztów spowodowanych szkód z własnych środków. Jakie polisy im to zapewniają?

Obowiązkowe OC ochroną przed odpowiedzialnością za szkody

Nawet najlepszy kierowca może spowodować szkodę w ruchu drogowym. W takich przypadkach ratunkiem dla niego jest obowiązkowa polisa OC – jeśli posiadacz pojazdu ją zawarł, to wówczas zakład ubezpieczeń pokryje z własnych środków koszt likwidacji szkody. Jeśli jednak nie dopełnił tego obowiązku i spowodował wypadek lub kolizję, to wówczas będzie musiał pokryć odszkodowanie z własnych środków. Wypłaci je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który następnie zwróci się do sprawcy z regresem. Docelowo będzie musiał on zwrócić środki wypłacone poszkodowanym. Rekordziści spłacają regresy przekraczające milion złotych!
 
Kolejną konsekwencją braku OC jest nałożenie kary za przerwę w ochronie – robi to UFG, a w przypadku posiadania samochodu osobowego i przerwy powyżej 14 dni opłata wynosi ponad 6 tys. złotych.
 
Załóżmy, że zdarzyło Ci się spowodować szkodę i masz OC. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie, ale co z Twoim autem? Koszt jego naprawy musisz pokryć z własnych środków, chyba że zawarłeś polisę autocasco.
 

Rozszerzenia podstawowego ubezpieczenia pojazdu

Poza obowiązkowym OC posiadacze pojazdów mogą zdecydować się na inną ochronę ubezpieczeniową, dobrowolną – autocasco. AC jest wybierane przez wielu kierowców w Polsce, a to z tego powodu, że chroni przed ponoszeniem kosztów przeróżnych szkód. Jego zakres zależy od zawartej umowy, natomiast może obejmować kradzież pojazdu, pożar, uszkodzenie przez osoby trzecie, szkody spowodowane w wyniku działania sił przyrody, zderzenie ze zwierzęciem i wiele innych zdarzeń. Obejmuje również przypadki, kiedy sam nieumyślnie spowodujesz szkodę. Tak więc w takim przypadku kolizja z innym pojazdem, do której doszło z Twojej winy, nie skończy się kosztami dla Ciebie – auto poszkodowanego zostanie naprawione w ramach OC, a swój samochód możesz naprawić w ramach autocasco.
 
Poza tym autocasco uchroni Cię również przed innymi wydatkami, np. w razie kradzieży pojazdu, która może oznaczać utratę majątku wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej. AC wiąże się także z wypłatą środków z polisy w wielu innych przypadkach.
 
Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem jest assistance. Sprawdź ubezpieczenia samochodowe kalkulator i wylicz, ile będzie kosztować OC. Zwróć uwagę, że w UNIQA pakiet Assistance MIDI masz w cenie obowiązkowego OC. Co to daje? Otóż umożliwia ono skorzystanie z pomocy ubezpieczyciela w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku, kradzieży pojazdu lub awarii. Taka pomoc polegać może na skorzystaniu z różnych usług/świadczeń, mianowicie – holowania auta, samochodu zastępczego, transportu osób.
 
Kolejną polisą, którą warto brać pod uwagę, jest NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. W takim przypadku świadczenie jest wypłacane wówczas, gdy efektem szkody jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Poszkodowany otrzymuje kwotę uzależnioną od procentu uszczerbku, wyliczaną od sumy ubezpieczenia. Ochrona obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Można mieć wiele takich polis, a w przypadku dojścia do szkody objętej ochroną, poszkodowany ma prawo do świadczenia wypłaconego z każdej z nich.
 
Wszystkie dobrowolne ubezpieczenia zwiększają ochronę kierowcy lub kierowcy i pasażerów. Dzięki nim można uniknąć wysokich kosztów lub uzyskać środki po zdarzeniu, którego wynikiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Warto zdecydować się na pakiet ubezpieczeń samochodowych.
 
 
Źródło: artykuł zewnętrzny
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821