Rocznica zamachu bombowego na dworcu kolejowym w Tarnowie
access_time 2022-08-28 11:56:00
Dokładnie 83 lata temu, 28 sierpnia 1939 r. na dworcu kolejowym w Tarnowie niemieccy dywersanci dokonali zamachu bombowego. W wyniku eksplozji zginęło 20 niewinnych osób, a 35 zostało rannych.

Detonacja ładunku wybuchowego spowodowała bardzo duże zniszczenia. Ściana za bufetem załamała się i runęła na ludzi, następnie spadł sufit. W ułamku sekundy w rumowisko zamieniła się też poczekalnia trzeciej klasy. Zniszczeniu uległa również przechowalnia bagażu, umywalnia, wartownia policji oraz część mieszkań kolejarskich. W całym budynku powypadały szyby. Dworzec utonął w ciemnościach; słychać było tylko krzyki rozpaczy i wołania o pomoc.

W zamachu przeprowadzonym przez przeszkolonego przez Niemców bezrobotnego mieszkańca Bielska, Antoniego Guzego, zginęło 20 osób, a 35 zostało dotkliwie rannych. Kilka godzin przed wybuchem, z Tarnowa wyjechały pociągi ze zmobilizowanymi oddziałami wojskowymi. Gdyby nie to, straty w ludziach byłyby z pewnością większe.

Zamach bombowy w Tarnowie wzmógł strach przed niemiecką „piątą kolumną” i w jasny sposób dał do zrozumienia, że wkrótce zacznie się wojna.

ac / fot. źródło IPN

Interesujesz się historią II wojny światowej?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821