Wkrótce rusza Festiwal Niepodległości. Jubileuszowa X edycja będzie wyjątkowo długa
access_time 2022-08-22 14:55:00
Zbliża się jubileuszowy, 10. Festiwal Niepodległości. Tegoroczna edycja będzie szczególna, nie tyle przez rodzaj prezentowanej oferty programowej, co przez dłuższy niż zwykle okres trwania. Festiwal rozpocznie się 30 sierpnia, a zakończy wiosną przyszłego roku.

Do współorganizacji wydarzeń inaugurujących dziesiątą już edycję Festiwalu Niepodległosci, Fundacja Pro Patria Semper zaprosiła Tarnowskie Centrum Kultury. We wtorek 30 sierpnia, czyli w przedostatnim dniu wakacji i jednocześnie w przeddzień Dnia Solidarności i Wolności, w Amfiteatrze Letnim zaplanowano blok imprez, na który złożą się targi ofert aktywności pozaszkolnej młodzieży pn. „Młodzi ON”, panel dyskusyjny oraz koncert rockowej grupy Recepcja.  

Targi ofert aktywności pozaszkolnej "Młodzi ON" rozpoczną się o godzinie 15. Zaprezentuje się na nich co najmniej kilkanaście lokalnych organizacji pozarządowych, grup środowiskowych i klubów, których oferta adresowana jest do uczącej się młodzieży. Swoje stoiska będą mieć m.in. przedstawiciele drużyny harcerskiej, strzeleckiej i sokolej, grupy rekonstrukcji historycznej oraz organizacje pomocowe, paramedyczne, kluby sportowe i ekologiczne. W trakcie targów przewidziano też sporo niespodzianek, a w finale wydarzenia losowanie nagród dla uczestników, którzy wypełnią krótką ankietę.

- Pomysł targów stanowi kolejną odsłonę projektu popandemicznej aktywizacji społecznej uczniów „Żegnamy COVID, witamy Rokwit”, przygotowanej we współpracy z Fundacją Alegoria.  Do Fundacji Pro Patria Semper wciąż mogą się jeszcze zgłaszać kolejni potencjalni, niekomercyjni wystawcy, czyli stowarzyszenia, grupy i kluby posiadające atrakcyjną ofertę pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego od zajęć szkolnych. Udział w targach jest nieodpłatny - informuje Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper.   

Z kolei o godzinie 17 w amfiteatrze rozpocznie się panel dyskusyjny pod hasłem „Czy i komu jest dziś potrzebne dziedzictwo Solidarności ?”. Weźmie w nim udział m.in. Paweł Sroka - reporter TVP Kraków, Rafał Halski - pedagog i lider rockowej grupy Recepcja, Filip Gąciarz - uczeń III LO w Tarnowie i tegoroczny wicemistrz ogólnopolskiego finału konkursu debat historycznych IPN, Paweł Orzeł - współpracownik stowarzyszenia „Sieć Solidarności”, od lat aktywnie włączający się w akcje pomocy dla działaczy podziemnej „S” i upamiętnianie nieżyjących. Dyskusji przysłuchiwać będą się zaproszeni do amfiteatru weterani tarnowskiej „Solidarności”, w tym dotychczasowi uczestnicy realizowanego od roku przez fundację Pro Patria Semper projektu  „Pierwsi Solidarni”. I to właśnie oni tę dyskusję podsumują.

Ostatnim punktem bloku inauguracyjnego Festiwalu Niepodległości będzie koncert tarnowskiej rockowej grupy rockowej Recepcja, której ubiegłoroczny album „Dla zgody pięść (Miecz, Ogień)” odnosi się bezpośrednio do rodzimej historii sprzed czterech dekad i dziedzictwa tego okresu. Muzycy wystąpią około godziny 18.30.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Co zaplanowano na kolejne miesiące?

28 sierpnia – Spacer historyczny na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie - Krzyżu (zbiórka pod tablicą o godz. 18.30)  w 83. rocznicę wybuchu niemieckiej bomby zegarowej na dworcu PKP

31 sierpnia – premiery pierwszych notacji  filmowych zrealizowanych w ramach projektu „Pierwsi Solidarni”

12 września – Nabożeństwo w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej na Burku (godz. 16.00) w intencji więźniarek KL Ravensbruck w rocznice dwóch transportów do tego obozu z Tarnowa a następnie spacer na groby siedmiu pochowanych na Cmentarzu Starym więźniarek tego największego kobiecego obozu koncentracyjnego.

Na wrzesień przewidziano też inaugurację prac Komitetu Pamięci Historycznej i Ochrony Dziedzictwa Lokalnego (przygot. wspólnie z Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego) zrzeszającego przedstawicieli instytucji publicznych i stowarzyszeń  działających w sferze kultywowania i promocji lokalnego dziedzictwa historycznego oraz organizacji uroczystości patriotycznych w regionie.  

Z kolei na koniec października przypadają obchody święta Tarnów „Pierwsze Niepodległe”. W programie m.in. uroczysta promocja mini-albumu i podręcznika „Pierwsi Niepodlegli. Pionierskie zrywy niepodległościowe w październiku 1918 roku oraz ich bohaterowie”, koncert Barbary Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego „Świat płonął wojną. Oni miłością”, ceremonia wręczenia nagród „Szabla Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości”, uroczysta proklamacja apelu - manifestu do władz samorządowych o ustanowienie Regionalnego Dnia Pamięci o Zwycięskich Zrywach Niepodległościowych w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim (31 października)

11 Listopada odbędą się premiery dwóch kolejnych filmów z cyklu „Pierwsi Niepodlegli”, natomiast pod koniec listopada: uroczystość odsłonięcia i poświęcenia na fasadzie tarnowskiego Zakładu Karnego tablicy upamiętniającej los 25 tysięcy Polaków więzionych tutaj w czasie okupacji i wywożonych stąd przez Niemców dziesiątkami transportów do wielu obozów koncentracyjnych, obozów pracy i na miejsca straceń; otwarcie plenerowej wystawy poświęconej Stefanii Łąckiej i Józefie Kantor oraz towarzyszkom ich obozowej niedoli  w KL Auschwitz i KL Ravensbruck; otwarcie  mini-wystawy poświęconej pamięci Antoniego Gładysza, tarnowianina, więźnia KL Gross Rosen, społecznika, posła na Sejm z ramienia Znak, założyciela Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie; spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską - Bieda, autorką książki „Harcerki z Ravensbruck” (wyd. 2021) oraz oficjalny start projektu „PierwszeNumery.PL” (FirstNumbers.PL/ErsteAusgaben.PL ...)

- W tej chwili trwają jeszcze ustalenia, dotyczące konkretnych dat kilku dużych, zaplanowanych już wydarzeń, co wiąże się przede wszystkim z potrzebą dostosowania festiwalowego kalendarza do możliwości zapraszanych i oczekiwanych w Tarnowie gości specjalnych edycji - dodaje Piotr Dziża.

Planowane wydarzenia o niesprecyzowanej wciąż dacie to: seminarium popularnonaukowe, poświęcone postaciom pionierów realnej niepodległości z Tarnowa i regionu, połączone z wyjazdem studyjnym (do Tarnowa), organizowanym dla grupy ok. 20  redaktorów periodyków i portali historycznych z całego kraju; premiery kilkunastu nowych miniatur filmowych z cyklu „Pierwsi Niepodlegli”; debata „Polska niepodległość w aktualnej perspektywie geostrategicznej”; oficjalny start platformy internetowej DziedziczyMY.PL i Lokalpedia.PL (w tym Tarnopedii).  

W fazie testów i konsultacji znajduje się też platforma internetowa dla mieszkańców Tarnowa i okolic, której pomysłodawcą i wydawcą jest Fundacja Pro Patria Semper. Chodzi o serwis „TARNOW.SOS.PL Pomoc sąsiedzka”. - Oficjalny start tego wspólnotowego serwisu przewidziano za kilka tygodni, ale pod tytułowym adresem w internecie można już testować, nieskomplikowane zresztą dla użytkownika, narzędzia komunikacyjne, za pomocą których możliwe jest zgłoszenie i zilustrowanie dowolnego problemu trapiącego mieszkańców danej ulicy, osiedla, miasta czy regionu, a także zgłoszenie inicjatywy ważnej dla społeczności osiedlowej lub całej lokalnej wspólnoty, np. ciekawego pomysłu poprawiającego jakość życia, usprawniającego działalność samorządu lokalnego różnych szczebli, korygującego lub uzupełniającego istniejące  gminne czy osiedlowe rozwiązania  funkcjonalne itp. Zgłoszenie każdego istotnego problemu lub pomysłu jest tu mile widziane i trafi do radnych, także osiedlowych, oraz odpowiednich lokalnych służb - informuje Piotr Dziża.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821